3 způsoby ztekucení medu doma:

1) Med na podložce na topení přikrytý utěrkou
Ano, využijeme topení, ale pod med musíme dát nějakou podložku = letáky či dřevěné prkénko, aby sklenice medu nebyla v kontaktu s topením. A následně med přikryjeme utěrkou tak, aby k medu mohl teplý vzduch z topení. Vytvoříme vlastně takovou malou utěrkovou termokomoru.
Na dalším obrázku můžete vidět teplotu pod utěrkou, kam jsem dal teplotní čidlo. Teploměr ukazuje 34,8oC, pokud by vám hřálo topení mnohem víc, je třeba tuto teplotu zkontrolovat, aby byla pod 43oC.
A zde je výsledek, nechal jsem takto med ztekucovat 1/2 dne, od 11:45 do 07:00. Med byl následně vláčný, tedy šla do něj bezproblémů vložit lžička či lehce nabrat nožem. Kdo chce mít úplně tekutý med, musel by nechat med takto ztekucovat celý den až dva dny. Výhodou je, že nepotřebujete energii, topení hřeje tak jako tak, jen využijete tuto energii, ale vše trvá déle.
2) Med vložíme několikrát do vodní lázně s teplotou pod 43oC
Druhý, rychlejší způsob, jak ztekutit med doma. Budete potřebovat vodu, odpovídající hrnec a teploměr.
A jaký byl výsledek? Celý proces ohřívání vody jsem opakoval celkem 5x, v 11:45 jsem začal a v 15:45 jsem měl hotovo. Med byl krásně vláčný, šel bezproblémů nabrat lžičkou i nožem. Opět kdo by chtěl zcela tekutý med, musel by cyklus ohřívání opakovat tak 10x až 15x.
3) Med vložíme do trouby, kde můžeme kontrolovat teplotu do 43oC (ideální horkovzdušná trouba)
Třetí způsob je vhodný pro ty, kteří mají horkovzdušnou troubu nebo troubu, kde mohou dobře kontrolovat teplotu uvnitř. Tento způsob je vhodný pro rozehřívání většího počtu sklenice najednou.
Vodu ohřejte na cca 43oC a vypněte plotýnku. Vložte sklenici medu a nechte cca 1 hodinu. Kdo má obyčejnou plotýnku či sklokeramickou, po ohřátí vody je nutné dát hrnec mimo plotýnku. Samozřejmě voda bude chladnout, tedy po cca 1 hodině opět med vyndejte, vodu znovu ohřejte na 43oC a opět vložte sklenici s medem, atd. atd.
Předehřejeme troubu na cca 40 - 43oC, kdo má menší kontrolu teploty, tak spíše 35-40oC. Vhodné jsou horkovzdušné trouby, ideálně s elektronickým nastavením teploty, ale i s ručním nastavením si lze poradit. Na obrázku níže vidíte jak jsem to udělal já, a jaká teplota byla uvnitř trouby.
Pak už stačí počkat cca 5-7 hodin, a výsledek vidíte níže. Opět krásně vláčný med, kam se lžička i nůž lehce zaboří. Kdo by chtěl úplně tekutý med, čas by musel prodloužit na cca 10-15 hodin.
Ztekucování či rozehřátí medu v domácím prostředí
Jak jsem již zmínil v článku MED přímo od včelaře vs. MED z marketu, na kvalitu medu má velký vliv teplota. Ta by měla zůstat pod 43oC, nižší teploty či dokonce mráz medu nevadí.
Jistě nemáte rádi med tvrdý, který nejde nabrat ani nožem, ale chcete med vláčný či přímo tekutý. Níže vám dám 3 rady - dobré tipy, jak v domácím prostředí "ztekutit med".

Důležitá věc: "Pokud chcete využít vše dobré z medu (enzymy, vitamíny, atd.), je nutné s ním pracovat v teplotě max. cca 43 oC. Pokud ho budete doma rozehřívat nevhodně, to vše dobré prostě zničíte, a nemusíte si kupovat med, ale kupte si obyčejný cukr"

Proto na úvod na tomto obrázku ukazuji "ZAKÁZANÉ" ZPŮSOBY rozehřívání medu:
med dáte přímo na topení
med dáte do mikrovlnky, zapnete a rozehřejete
med dáte do vařící vody či do trouby na více stupňů
dát med rozehřát na slunce

Přímý dotyk sklenice medu a topení se může zdát jako šetrné, ale teplota přímo na radiátoru je vyšší než 43 oC, a tato vysoká teplota bude působit i na med. Mikrovlnka, to je častá velká chyba, a vařící voda či rozpálená trouba, hrozná chyba.

®