Poznatky k aplikaci přípravku Formidol 40ml a kyseliny mravenčí obecně
Možná už jste vyrazili do boje s varroázou vybaveni řadou revolučních alternativních eko-logických prostředků jako jsou “úlové sestavy s brutálním termosolárním efektem” či “cukromoučkové bomby”. Tyto zbraně mají určitě potenciál časem vytlačit jedovaté chemické přípravky z našich úlů.
Přesto kyselina mravenčí je stále dost propagovaný a často používaný prostředek, který je také prezentován jako eko a přírodní léčivo. ( i když je to pěkný sajrat, co si budeme povídat )
Uvedu zde proto některé sebrané poznatky a doporučení k používání Formidolu (85% / 40ml destičky) i kyseliny mravenčí obecně. Zatím v bodech:
- podstatná výhoda kyseliny oproti ostatním chemickým přípravkům – neakumuluje se ve vosku, rezidua ostatních léčiv akumulujících se ve vosku lze považovat za výrazný hygienický problém
- pro včelaře je nutná důkladná ochrana před vdechnutím výparů a poleptáním pokožky – práce v rukavicích platí i pro všechny syntetické pyrethroidy, ale také např. pro thymol
- odparná deska s kyselinou mravenčí je určena k letnímu léčení včelstev. Pokud denní maximální teploty přesahují 25°C, nevkládáme desky ani neodstraňujeme regulační obal po poledni, kdy je teplota i provoz česna maximální, ale ráno nebo večer po uklidnění včelstva
- likvidace roztočů začíná být účinná teprve až když koncentrace výparů kyseliny vystoupá natolik, že začne likvidovat slabší včely (nebo taky ty co byly v nesprávnou chvíli na nesprávném místě?)
- s tím souvisí úhyny matek při aplikaci za nevhodných podmínek v úle – a) při vysoké teplotě, b) když včely nemůžou z nějakého důvodu účinně větrat (?!), c) také se udává, že se riziko zvětšuje když včelstvo v úle nemá před kyselinou kam “uhnout”
článek se píše … převzáto.
návod k přípravku Formidol 40ml
návod k přípravku Formidol 81ml
zajímavé příloha k tématu:
Bakalářská práce Kateřiny Marečkové z VUT Brno 2009 na téma: VLIV PŘÍPRAVKŮ PROTI VARROA DESTRUCTOR NA VČELSTVO A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ :
.
®