Varroóza jako skrytá časovaná bomba
(Materiály použity od Mgr. Jiří Danihlík)
V roce 2015 byla intenzita varroózy nízká, což se také projevilo na úspěšnosti zimování včelstev. Bohužel pravou zimu jsme již několik let nezažili, mnohá včelstva plodují dlouho do podzimu, plodová pauza je krátká, což jsou ideální podmínky pro množení kleštíka včelího (Varroa destructor). Začátkem srpna sice končí včelařská sezóna, včelaři vytáčejí med a někteří již začali krmit. Polovina prázdnin je však období, kdy je nutné sledovat intenzitu varroózy! Plodu ve včelstvech po slunovratu sice ubývá, avšak líhne se zimní generace včel, která je stěžejní pro zdárné přezimování včelstev, vysoká populace kleštíků ve včelstvech může vést k poškození právě oné důležité zimní generace včel. Je třeba provest diagnostiku včelstev také proto, abychom se vyhnuli budoucím problémům!
Monitoring lze provést metodou SMYV, což je jedna z nejpřesnějších metod diagnostiky. I když napadení není zatím ohrožující, ale v následujících týdnech bude stoupat a je potřeba s tím počítat (mít promyšlenou strategii léčení, všímat si loupežení mezi včelstvy, nejpozději v polovině srpna udělat další měření intenzity varroózy). Při blížícím se období krmení a slídivosti včel, roztoči se mohou intenzivně šířit mezi včelnicemi během července až září. V době podzimních ošetření (např. fumigací nebo pokapem kyselinou šťavelovou) mohla některá včelstva plodovat, takže léčení nebylo u těchto včelstev dostatečně účinné, což se může nyní projevit jejich vyšším napadením.
Napadení jednotlivých včelstev se může velice lišit i na jedné včelnici, je nutné sledovat napadení u všech včelstev! Ojediněle silně napadená včelstva mohou brzy kolabovat, a stát se tak spouštěčem loupeží a migrace roztočů mezi včelstvy i včelnicemi. Vzhledem ke kritické situaci s morem včelího plodu (zvláště na Moravě) mohou loupeže významnou mírou přispět k šíření této choroby i na doposud zdravá včelstva a včelnice!
Monitoring na podložkách je nedostatečná a nepřesná metoda hodnocení intenzity varroózy, pokud mají na podložky přístup mravenci! Na výsledky počítání přirozeného spadu roztočů lze brát ohled jen, pokud je mravencům a včelám zabráněno v přístupu na monitorovací podložky! Spolehlivá je metoda SMYV. Popis metody i vyhodnocení je zde.
Monitoring přímo na plástu – pečlivým prohlédnutím plástu lze spatřit roztoče na dospělých včelách, TO JE SIGNÁL, ŽE HROZÍ PŘEMNOŽENÍ KLEŠTÍKA!!
Sledování přítomnosti včel s poškozenými křídly – pokud se ve včelstvech vyskytnou, je nutné bez odkladu zahájit léčení, kleštíci jsou již kriticky přemnožení.
Doporučené léčení:
a) spíše krátkodobé odpařovače KM (odpar cca 3 dny), vložit po vytočení medu
b) dlouhodobé odpařovače KM (odpar cca 10 dnů), vložení po vytočení medu
c) aplikace volně prodejných přípravků na bázi thymolu
Pozor na účinnost odpařovačů kyseliny mravenčí!
Pokud po aplikaci kyseliny mravenčí nejsou na podložkách kleštíci, neznamená to, že včelstva napadena nejsou. Jak už bylo zmíněno výše, mravenci i včely aktivně vynášejí uhynulé roztoče z úlu. Za noc vyklidí i stovky kusů roztočů! Při aplikaci KM je nutné uzavřít očka, zasítované dno uzavřít a zúžit česno, jinak bude účinnost KM velice nízká. Dbejte na správné vložení odpařovače (liší se dle typu). Pro připomenutí je zde článek o nízké účinnosti odpařovače, který byl do ošetřovaného včelstva vložen nevhodně.
Závěr:
- Nenechte se zmást! Z výsledků vyšetření zimní měli na varroózu NELZE předpovídat další vývoj!
- Mor je sice nebezpečná nákaza, ale dle některých názoru je varroóza horší! Proč? Protože loupeže a kolapsy včelstev vedou k šíření moru plodu.
- Zvládnutí varroózy přispěje i významnou mírou k zabránění šíření moru plodu.
- Zabraňte vylupování slabých včelstev a oddělků, nedovolte vzniku slídivosti na svých včelnicích!
- Všímejte si zdravotního stavu svých včelstev! Monitorujte!
Varroáza včel
Preventivní opatření k tlumení a k zamezení šíření varroázy včel
Z důvodu vysoké hustoty zavčelení na území České republiky a současně nemožnosti kontrolovat pohyb jednotlivých včel není možné účinně zabránit přenosu nákazy.
Varroáza způsobuje každoročně citelné ztráty v chovech včel a jednou z cest, jak tyto ztráty omezit, je systém prevence. Zavedení preventivních opatření v chovech s nízkým i vysokým počtem včelstev na stanovišti může mít zásadní význam pro omezení ztrát včelstev, pro ozdravení včelstev a v neposlední řadě pro minimalizaci nákladů, vynaložených každoročně na boj s touto nákazou. Níže uvádíme preventivní zásady, které mohou chovatelům včel pomoci udržet varroázu na co nejnižší úrovni.
Státní veterinární správa doporučuje všem chovatelům včel dodržovat následující opatření k tlumení a k zamezení šíření varroázy včel:
- Pravidelné sledování přirozeného spadu roztočů, zejména v podletí
- Při zjištění vysokého spadu roztočů neprodlené vyšetření včelstva a jeho léčebné ošetření
- Léčebné ošetřování včelstev provádět pouze schválenými léčivými přípravky, postupovat vždy v souladu s příbalovou informací k léčivému přípravku,
nepoužívat léčiva nadměrně nebo neefektivně, aby nedocházelo k rezistenci roztočů případně výskytu reziduí těchto léčiv ve včelích produktech
- Provádět léčebná ošetření pokud možno ve stejnou dobu (v co nejkratším časovém rozmezí) na souvisejících stanovištích
- Pořizovat nová včelstva (oddělky) nebo matky pouze z důvěryhodných zdrojů
- Provádění vhodných chovatelských opatření jako pravidelná obnova včelího díla (během tří let obměnit veškeré včelí dílo), odstranění zavíčkovaného
trubčího plodu, omezování plodování na podzim, odstranění plodu ze včelstva v době léčebného ošetřování apod.
- Provádění vhodných protirojových opatření (např. tvorba oddělků)
- Začít včas zakrmovat v podletí, což omezí loupeže jako jednu z cest šíření nákazy
- Pravidelné sledování nákazové situace v okolí stanoviště (v doletové vzdálenosti pro včely)
- Potřeba spolupráce mezi chovateli, hledání společných řešení, která mohou nákazu řešit účinněji
- Utrácení rojů neznámého původu a divoce žijících včelstev jako potencionálních zdrojů nákazy
- Nepřekračovat úživnou kapacitu lokality vysokou koncentrací včelstev na stanovišti a usilovat o rovnoměrné rozmístění stanovišť v krajině zejména při
kočování
®