Včelařský spolek Oldřichovice
Webmaster
Počasí Oldřichovice - Slunečno.cz
Členové organizace
Jak se stát členem
Jak koupit oddělek
Inzerce

Jak odebrat zimní měl
Vyvěšen nový inzerát výrobu mezistěn z vlastního vosku
Inzerce                                                                           22.11.2024

Prodej včelstev, oddělků, úlů, přířezů, matek F1.
Vyšetření zimní měli
Včelařský spolek Oldrichovice
Návod pro vstup do"Pouze pro členy"
Mapy ohnisek nákaz
LPIS
IZR
ÚSKVBL-léky
Kuchařka


Hustota zavčelení


MOR VČELÍHO PLODU od A do Z přednáší MVDr. Zdeněk Klíma

Metodický pokyn Státní veterinární správy pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy č. j.: SVS/2021/130606-G
Varroáza je parazitární onemocnění včel plošně rozšířené po celém území ČR. Pokud nejsou včas provedena účinná opatření k tlumení varroázy, může dojít k oslabení i úhynům včelstev. Státní veterinární správa (dále také „SVS“) proto ve spolupráci s externími odborníky vydává tento metodický pokyn, který má sloužit všem chovatelům včel k postupu při tlumení výskytu roztočů ve včelstvech.

Mapové výstupy ohnisek nákaz včel a ochranných pásem
Jak vypadá situace s nákazou morem včelího plodu v naši organizaci uvidíte zde.
Zabijácké sršně se valí Evropou a ohrožují i Česko. Jak se dá invaze zastavit?
Sršeň asijská je o něco menší než obávaná sršeň mandarínská, na včelstvu nicméně páchají škody obě stejné a evropské včelky je na rozdíl od těch asijských neumějí „uvařit zaživa“. Zkoumání genetiky do Evropy zavlečených sršní asijských ovšem ukázalo něco velice zajímavého, co může v boji proti tomuto invazivnímu druhu znamenat výhodu.

Odkaz na příručku

Včela je důležitější než med. I když jí pomáhá čmelák, pořád je nejdůležitějším opylovačem, říkají včelaři z Domoviny
Včelařství Domovina na Vysočině provozují manželé Alena a Josef Kölblovi. Původně začínali s osmi úly, dnes jich mají na dvě stě. Kudy vedla cesta ke společnému koníčku? Jak jde práce skloubit s péčí o tři děti? Jaké nové metody včelaření používají? A proč úplně chybí lesní med?
2. září 2023
Stav k 06.10.2024
Jednička s hvězdičkou pro výzkumný tým Tomáše Erbana!
Máme ohromnou radost, že Metodika pro identifikaci cizích amyláz v medu dostala jako jediný aplikovaný výsledek v ČR za rok 2022 známku 1 v hodnocení Věda, výzkum a inovace, kategorii společenská relevance.
Metodika, která vznikla za podpory Národní agentury pro zemědělský výzkum Ministerstvo zemědělství České republiky, přináší přelomovou metodu, jak odhalit falešný včelí med.
Výzkumný ústav rostlinné výroby, vvi
Ten je totiž jednou z nejčastěji pančovaných komodit, jde o celoevropský problém, jehož řešení se intenzivně hledá.
Nový postup založený na identifikaci různých typů proteinů v medu bude sloužit laboratořím a státní správě, zejména SZPI.

Metodiku naleznete zde: https://1url.cz/Ouq0I

Odborná přednáška Mgr. Jaroslava Labaje konaná dne 25.04.2024 v Oldřichovicích na téma "Mor včelího plodu a jiné nemoci včel"

více zde
Na bývalé skládce Třineckých železáren našly svůj domov včely! Jejich počty se rapidně snižují
16. 8. 2024   Vendula Čermáková    Moravskoslezský kraj, Zprávy    Zdroj
Zrekultivovaná část skládky se ukázala jako vhodná lokalita pro chov včel, a to především pro pestrost rostoucích druhů rostlin a ovocných dřevin. Ve čtyřech nových úlech tak včelaři ze Základní organizace Českého včelařského svazu v Třinci chovají mladé včelí matky včely kraňské. Vytvořili nové společenstvo dělnic, které larvu matku krmily a pak ji přenesly do takzvaných oplodňáčků. Právě z nich je včelař Petr Bielesch vyjmul a označil barevným terčíkem, aby je v budoucnu dokázal jednoduše rozpoznat. „Podpora opylovačů je dnes velké téma, jejich počty se v Česku i v ostatních státech EU rapidně snižují a opylování je přitom zásadní pro produkci potravin i pro zachování různorodosti přírodních systémů,“ řekl generální ředitel třineckých železáren Roman Heide. Pokud vše půjde bez potíží, oplodněné matky začnou obvykle do týdne klást vajíčka. Nové společenstvo zamíří ke včelařům, druhé se nastěhuje do úlů Třineckých železáren.
TŘINEC –  Třinecké železárny našly využití pro bývalou skládku Neboranka. Nový domov tam našly včely. Díky dotaci Statutárního města Třince pořídili včelaři matky včely kraňské, která se velmi dobře hodí pro včelaření v tuzemských podmínkách, V místě bývalé skládky stojí čtyři úly.

Orientační ceník včelářských potřeb 2023

Český svaz včelarů vytvořil ceník pro potreby Ministerstva zemědelstvf pro stanovení náhrad vyplacených v souvislostí s likvidací ohnisek MVP. Ceník byl sestaven za účelem sjednocení výpočtu a usnadnení ocenení vcelařského majetku. Dle tohoto ceníku je možno postupovat v případech stanovení škod a ztrát vzniklých poškozeným následkem nařízení mimořádného veterinárního opatrení podle veterinárního zákona.

Zde je ceník


Seznam registrovaných léčiv 2024
Odkaz na Státní veterinární správu
Pokud chceme účinně bojovat s varroázou, nesmíme pustit ze zřetele hlavní problém. Roztoči se množí na plodu v zavíčkovaných buňkách, kde je jen těžko můžeme zničit. V plodujícím včelstvu je neustále v buňkách pod víčky dokonce většina roztočů. Ošetření dospělých včel na plástech sice roztoče na povrchu včel zlikviduje, ale to včelstvu uleví jen málo a nakrátko.
Nejlepší ozdravení včelstva, tedy likvidaci všech, nebo téměř všech roztočů, nastane při léčení takových včelstev, ve kterých není ani jediná buňka zavíčkovaného plodu. To nastává typicky v zimě, přesněji řečeno v době před zimním slunovratem. Včelstvo asi na dva měsíce sníží teplotu, matka přestane klást a včelstvo ušetří mnoho zásob.

Jak nastolit v létě bezplodové období
30. 5. 2024
Podle tiskové zprávy Národní dotace podpoří v příštím roce naše zemědělství částkou přes 3,7 miliardy korun. Je to zhruba o 1,2 miliardy více než loni | MZe poskytne MZe v r. 2025 zemědělcům přibližně 3,7 miliardy Kč prostřednictvím národních dotací. Z celkové částky půjde 2,942 miliardy Kč do živočišné výroby.

Na podporu včelařství bylo určeno 37 milionů Kč, tj. stejná částka jako v letošním roce. Dotace na podporu včelařství by měla přispět na stabilizaci stavu včelstev nutných pro opylování hmyzosnubných rostlin, a to i v nehospodářském sektoru. Národní dotace a jejich strukturu v příštím roce schválila vláda 6. 11. 2024.

Mgr. Jarmila Machová   
                                                                                     Zdroj

Dotace 1.D. v příštím roce bude 37 mil. Kč
08.11.2024
S lítostí oznamujeme, že dne 30. 10. 2024 ve věku 77 let zemřel Mgr. Luděk Sojka, bývalý předseda Českého svazu včelařů, předseda Redakční rady časopisu Včelařství, předseda OO ČSV Praha-západ, předseda ZO ČSV Černošice a nositel mnoha svazových vyznamenání.

Vzpomínáme
17.11.2024
Zdroj
Vážení přátelé. Upozorňujeme všechny žadatele o dotaci 1.D., kteří doposud nepodali Hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť  k 1. 9. 2024 u Českomoravské společnosti chovatelů, aby tak neprodleně učinili. V opačném případě může dojít ze strany SZIF k zamítnutí Požadavku na dotaci 1.D. pro neplnění zákonné povinnosti chovatele včelstev.

Upozornění
17.11.2024

Včelařská rovnice jejímž autorem je Dr. Gerhard Liebig: ÚHYN = VARROA x VČELAŘ2

Na co bychom měli pamatovat!
§3 vyhláška 144/2003 Sb.    čti dál ....

Film "Dřevo a včely"                                            natočeno 2014
Za historií i současností řezbařiny a včelařství na Valašsku. Krásná příroda valašských hor, lidé, kteří umí žít a udržují tradice 
                                                                                     Odkaz na film

Vít Marada a jeho včelaření se Sklenarkou

Letní odstranění plodu –prevence i léčba varroózy
09.08.2021
Zdraví včelstev v létě je klíčové pro jejich zdárné přezimování. V tomto období se totiž líhne dlouhověká zimní generace včel, která ve včelstvu zůstane až do následující sezóny. Pro zajištění dobrého zdravotního stavu je potřeba efektivně ošetřovat včelstva proti varroóze, která v létě graduje. Možností je řada: od vložení Gabonu, přes kyselinu mravenčí, šťavelovou nebo tymol až po kombinace léčiv a zootechnických zásahů. Preventivním i záchranným opatřením je odstranění zavíčkovaného plodu s následnou aplikací vhodného léčiva.   Více ...

Dezinfekční roztok Ing. Dalibora Titěry (funguje i za studena):

Do 10 litrů vody vysypeme 1/2 kg pecičkového louhu a 1 litr SAVA (klasické s NaClO, nikoliv nové "Savo" bez chloru).

Zajímavostí je, že se Ambrož stal biskupem ve chvíli, kdy ještě nebyl pokřtěný. O to pilněji pak studoval, aby to všechno dohnal. A proslavil se například i svou tolerancí k lokálním zvykům církve. Říkával: „Pokud nechceš způsobit pohoršení, zachovávej místní praxi kterékoliv církve, již navštívíš.“ Těší nás, že patronem včel se stal zrovna takový osvícený člověk.
Dne 7 prosince má svátek sv. Ambrož, patron včelařů. Proč se jím stal zrovna on? Legenda praví, že když byl malý, nalétaly mu ve spánku do úst včely. Nedaly mu ani jedno žihadlo, zato ho krmily sladkým medem.

Tradovalo se, že právě proto byl sv. Ambrož tak výmluvným biskupem. Svým srozumitelným kázáním prý dokázal oslovit zástupy věřících, a tak se mu dokonce přezdívalo „doktor s medovým jazykem“.

Dobrý den vážení přátelé,
dovoluji si vám touto formou oznámit a pozvat vás na přednášku Leopolda Mately v kulturním centru ve Frýdlantě nad Ostravicí, viz příloha.

Registrace viz odkaz 
https://www.oocsvfm.cz/aktuality/
 
S přátelským pozdravem Aleš Pink
nákazový referent ČSV,z.s., okresní organizace F-M
Přednáška př. Leopolda Mately na téma nemoci včel konaná dne 01.12.2024 ve  Frýdlantu n.O.


Výroční členská schůze Včelařského spolku Oldřichovice konaná dne 19.11.2024

Dne 19. listopadu 2024 se konala výroční členská schůze v Domu PZKO v Oldřichovicích. Na závěr byl promítnut film o včelách "Všechno dobře dopadne" od Miroslava Janka.
Více zde
Obhajoba ČSV přes člena Republikového výboru př. Jana Šmída   
Tuneluje Praha ČSV??
Více zde