Včelařský spolek Oldřichovice
Webmaster
Počasí Oldřichovice - Slunečno.cz
Členové organizace
Jak se stát členem
Jak koupit oddělek
Inzerce

Jak odebrat zimní měl
Vyvěšen nový inzerát na prodej pylu
Inzerce                                                                           24.10.2022

Prodej včelstev, oddělků, úlů, přířezů, matek F1.
Vyšetření zimní měli
Včelařský spolek Oldrichovice
Návod pro vstup do"Pouze pro členy"
Mapy ohnisek nákaz
LPIS
IZR
ÚSKVBL-léky
Kuchařka


Hustota zavčelení
Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2024



MOR VČELÍHO PLODU od A do Z přednáší MVDr. Zdeněk Klíma

Metodický pokyn Státní veterinární správy pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy č. j.: SVS/2021/130606-G
Varroáza je parazitární onemocnění včel plošně rozšířené po celém území ČR. Pokud nejsou včas provedena účinná opatření k tlumení varroázy, může dojít k oslabení i úhynům včelstev. Státní veterinární správa (dále také „SVS“) proto ve spolupráci s externími odborníky vydává tento metodický pokyn, který má sloužit všem chovatelům včel k postupu při tlumení výskytu roztočů ve včelstvech.

Mapové výstupy ohnisek nákaz včel a ochranných pásem
Jak vypadá situace s nákazou morem včelího plodu v naši organizaci uvidíte zde.
Zabijácké sršně se valí Evropou a ohrožují i Česko. Jak se dá invaze zastavit?
Sršeň asijská je o něco menší než obávaná sršeň mandarínská, na včelstvu nicméně páchají škody obě stejné a evropské včelky je na rozdíl od těch asijských neumějí „uvařit zaživa“. Zkoumání genetiky do Evropy zavlečených sršní asijských ovšem ukázalo něco velice zajímavého, co může v boji proti tomuto invazivnímu druhu znamenat výhodu.

Odkaz na příručku

Včela je důležitější než med. I když jí pomáhá čmelák, pořád je nejdůležitějším opylovačem, říkají včelaři z Domoviny
Včelařství Domovina na Vysočině provozují manželé Alena a Josef Kölblovi. Původně začínali s osmi úly, dnes jich mají na dvě stě. Kudy vedla cesta ke společnému koníčku? Jak jde práce skloubit s péčí o tři děti? Jaké nové metody včelaření používají? A proč úplně chybí lesní med?
2. září 2023
Stav k 05.09.2023

Výsledky letního vyšetření moru včelího plodu 2023
Jednička s hvězdičkou pro výzkumný tým Tomáše Erbana!
Máme ohromnou radost, že Metodika pro identifikaci cizích amyláz v medu dostala jako jediný aplikovaný výsledek v ČR za rok 2022 známku 1 v hodnocení Věda, výzkum a inovace, kategorii společenská relevance.
Metodika, která vznikla za podpory Národní agentury pro zemědělský výzkum Ministerstvo zemědělství České republiky, přináší přelomovou metodu, jak odhalit falešný včelí med.
Výzkumný ústav rostlinné výroby, vvi
Ten je totiž jednou z nejčastěji pančovaných komodit, jde o celoevropský problém, jehož řešení se intenzivně hledá.
Nový postup založený na identifikaci různých typů proteinů v medu bude sloužit laboratořím a státní správě, zejména SZPI.

Metodiku naleznete zde: https://1url.cz/Ouq0I

Černé scénáře se naplnily. Do Česka už dorazila sršeň zabiják
Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR v pátek potvrdila výskyt sršně asijské. Ta se specializuje na lov včel medonosných, které před ní nemají téměř ochranu. Podle včelařů by to mohlo znamenat drastické hospodářské škody. Problémy s dalšími invazními druhy bude řešit nově založená platforma vědců napříč obory.

Výroční členská schůze Včelařského spolku Oldřichovice konaná dne 25.10.2023

Dne 25. října letošního roku se konala výroční členská schůze v Domu PZKO v Oldřichovicích. Na závěr přednesl přítel Mgr. Jan Labaj hodnotnou přednášku o zásadach při chovu včel.
Více zde
Vážení včelaři,
z důvodu závady v jakosti (vyšší koncentrace účinné látky oproti specifikaci) přípravku M-1 AER 240 mg/ml koncentrát pro roztok k léčebnému ošetření včel pozastavujeme distribuci a současně stahujeme lék z trhu (č. š. 10010223, 10020223, 10030323, 10040423, 10050623, 10060723, 10070923). O všech opatřeních je informována státní autorita ÚSKVBL.

Do vyřešení problému nebude přípravek dostupný. Uvedená závada nemá žádný dopad na zdraví včelstev.

Pokud máte ještě nespotřebovaná balení, můžete se obrátit na svého dodavatele nebo přímo na Výzkumný ústav včelařský.

Kontakt: leciva@beedol.cz
Pozastavení distribuce M-1 AER                                       19.01.2024     

Petice za zrušení povinnosti vyšetření zimní měli u včel

Požadujeme zrušení povinnosti vyšetření varroázy ze zimní měli u včel, kód EpM 300, a za zrušení platby státu za toto vyšetření s účinností od 1.1.2025. Tato povinnost je archaická, nic pozitivního nikomu nepřináší a zbytečně zatěžuje daňové poplatníky i včelaře.  Více zde                               Petice celé znění
Odborná přednáška Mgr. Jaroslava Labaje konaná dne 25.04.2024 v Oldřichovicích na téma "Mor včelího plodu a jiné nemoci včel"

více zde
Hlášení počtu včelstev a dotace 1.D. pro rok 2024

Povinností každého chovatele včel je podat Hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť k 1. září 2024 na ČMSCH (ÚE) v období od 1.9. do 15.9. Více na www.cmsch.cz a www.vcelarstvi.cz. Pokud bude hlášení za své členy podávat hromadně ZO ČSV, pak jen klasickou poštou s doprovodem soupisky. Nelze poslat datovou schránkou.

veškeré potřebné formuláře najdete zde
Chovatel včel (člen i nečlen) podává Požadavek na dotace 1.D. a Potvrzení v termínu do 15. října 2024 včetně. Možnost podání je prostřednictvím datové schránky, Portál včelaře (www.vcelarstvi.cz), poštou nebo osobně. V případě podání Požadavku datovou schránkou, musí být datová schránka přímo chovatele včel (žadatele). Nelze využívat firemní datové schránky pro fyzické osoby. V případě podání poštou rozhoduje datum poštovního razítka na obálce/podání na poště. Požadavek nelze podávat emailem.

veškeré potřebné formuláře najdete zde
Na bývalé skládce Třineckých železáren našly svůj domov včely! Jejich počty se rapidně snižují
16. 8. 2024   Vendula Čermáková    Moravskoslezský kraj, Zprávy    Zdroj
Zrekultivovaná část skládky se ukázala jako vhodná lokalita pro chov včel, a to především pro pestrost rostoucích druhů rostlin a ovocných dřevin. Ve čtyřech nových úlech tak včelaři ze Základní organizace Českého včelařského svazu v Třinci chovají mladé včelí matky včely kraňské. Vytvořili nové společenstvo dělnic, které larvu matku krmily a pak ji přenesly do takzvaných oplodňáčků. Právě z nich je včelař Petr Bielesch vyjmul a označil barevným terčíkem, aby je v budoucnu dokázal jednoduše rozpoznat. „Podpora opylovačů je dnes velké téma, jejich počty se v Česku i v ostatních státech EU rapidně snižují a opylování je přitom zásadní pro produkci potravin i pro zachování různorodosti přírodních systémů,“ řekl generální ředitel třineckých železáren Roman Heide. Pokud vše půjde bez potíží, oplodněné matky začnou obvykle do týdne klást vajíčka. Nové společenstvo zamíří ke včelařům, druhé se nastěhuje do úlů Třineckých železáren.
TŘINEC –  Třinecké železárny našly využití pro bývalou skládku Neboranka. Nový domov tam našly včely. Díky dotaci Statutárního města Třince pořídili včelaři matky včely kraňské, která se velmi dobře hodí pro včelaření v tuzemských podmínkách, V místě bývalé skládky stojí čtyři úly.