Včelařský spolek Oldřichovice
ÚVOD
Slovo „HONEY“ (MED) pochází z germánského kmene slova „hunaga“, což znamená zlatý. Po desetitisíce let byt med v mnoha zemích — jako takřka jediný dostupný zdroj cukru - universálním sladidlem. Starověké civilizace pohlížely na med jako na zázrak a i dnes, po dlouholetých vědeckých výzkumech zůstává med do značné míry záhadou - státe ještě nevíme vše o jeho podstatě. Med vzniká z nektaru, který medonosné včely sbírají z květů. Nektar sám je sladká tekutina produkovaná kvetoucími rostlinami aby přilákala hmyz který jim pomáhá v opylení. Med obsahuje daleko méně tekutiny než původní nektar. Asi 80% medu tvoří cukr, ponejvíce ovocný a hroznový. Sacharóza, maltóza a jme složky cukru se vyskytují v proměnlivém poměru, stejně jako rostlinné kyseliny, minerální soli a mnoho jiných substancí, kterých je celkem asi 181.

Pro ohodnocení medu jsou důležité tři faktory — vůně a příchuť, bary a hustota. Vůně a příchuť jsou dány druhem květů, z nichž je nektar sbírán. Také barva může byt ovlivněna druhem květu a může se různit od bíle až po velmi tmavou. Hustota medu záleží na tom, s jakou péčí je med stáčen z plástu; jestliže této fázi není věnována náležitá peče, může být med příliš řídký.

Akátový med z jihovýchodní Evropy je vodově bílý a má sladkou, voňavou chuť; jetel, který dává v mnoha zemích nejvyšší výnosy medu, vytváří zelenkavě bílý med s delikátní vůni a příchutí. Med z pomerančových květů — ze Španělska a Izraele — je krémově bitý, s jemnou, výraznou chuti, stejně jako levandulový med z Provence. V oblasti Středozemního moře dává vysoce aromaticky, zrnitý a světle ambrový med rozmarýn, a klasický proslulý řecký med má intenzívní aróma, výraznou chuť a zlatě ambrovou barvu.

Běžná světová produkce medu představuje ročně asi bilión tun. Hlavními výrobci jsou země bývalého Sovětského svazu, Čína, Spojené státy, Mexiko, Kanada a Argentina. Pokusy vyrobit med umělou cestou byly až doposud vždy neúspěšné. Mnohokráte bylo také zkoušeno padělání, ponejvíce cukernými roztoky — ale žádný způsob není přesvědčivý, a pachuť je vždy znatelná.
Většina medu pro obchod vzniká z nektaru, sbíraného z různých druhů medu. Med z jediného druhu je rychle hotový, přesto bývá dražší, protože je nesnadnější jej vyrobit. Med se také rozlišuje podle země­pisného původu. Muže to být směs z různých krajů, nebo produkt jednoho specifického kraje nebo území. Ten je obvykle dražší nežli směs.

Necukernaté tekutiny v medu určují jeho barvu, kdežto rov­nováha cukrů určuje jeho vaz­kost — je-li med čirý (tekutý) anebo ztuhlý (krystalizovaný). Jediným rozdílem mezi oběma medy je stupeň krystalizace. Nejtekutější medy se stávají zrnitými, jsou-li nějaký čas vystaveny světlu nebo chladu.
To nikterak neovlivňuje jejich kvalitu a mírné zahřáti (jako např. v mírně teple vodní lázni) obvykle jejich tekutost obnoví.
     

Marináda pro BARBECUE

1 rozdrceny stroužek česneku
malý kousek čerstvého nakrájeného zázvoru
4 lžíce sojové omáčky
1 lžíce medu
3 lžíce suchého sherry
špetka mletého hřebíčku
špetka mletého nového koření

Všechny přísady smícháme a nálev použijeme k marinování vepřových žebírek, kuřat nebo ryb před grilováním.


Jehněčí TAGINE s medem

Bohatě kořeněný marocký dušený pokrm

1 kg libového jehněčího, nakrájeného na kostky
2 lžíce oleje
1 lžičky mletého zázvoru
1 lžičky mletého koriandru
1 svitek skořice
1 lžička mletého černého pepře
1 lžičky šafránu
sůl
4 cibule
250 g namočených sušených švestek (podle chuti)
1 lžíce sekané petrželky
1 lžíce sekaného kerblíku
2 lžíce mleté skořice
2 lžíce tekutého medu

Jehněčí vložíme do těžkého pekáče, přidáme olej, koření (kromě mleté skořice), sůl a 2 nadrobno nakrájené cibule. Přidáme tolik vody aby bylo maso ponořené. Přivedeme do varu, přikryjeme poklicí a necháme bublat 1 1 —2 hodiny až je maso měkké.
Zbývající cibuli nakrájíme na tenké plátky a přidáme ji do kastrolu se sušenými švestkami (pokud je použijeme). Vaříme 30 minut. Vmícháme bylinky mletou skořici a med a vaříme dalších 20—30 minut. Skořicovou kůru před podáváním vyjmeme.


Dvě polevy pro grilované nebo rožněné maso

2 lžíce medu
2 lžíce vody
1 lžička grilovacího koření

Vše umícháme a použijeme k polévání masa 5—10 minut před koncem grilovací doby.

2 lžíce medu
1 lžíce sojové omáčky
1 lžíce citrónové šťávy
1 lžičky mletého anýzu nebo hřebíčku

Používáme podobně jako předchozí polevu.


Vepřové dušené s jablečným moštem a medem

50 g másla
1 kg vykostěného a stočeného vepřového masa
4 nasekané šalotky
4 lžíce medu
1 proužek citrónové kůry
1 proužek pomerančové kůry
1 lžičky mletého kardamomu
pepř a sůl
300 ml suchého moštu

Máslo rozehřejeme v rendlíku a maso v něm ze všech stran opečeme. Přidáme šalotky, med, citrónovou a pomerančovou kůru a okořeníme kardamomem, solí a pepřem. Moštem zalijeme maso a uvedeme do varu. Rendlík pev­ně přikryjeme poklicí a vložíme do trouby předehřáté na 180°C (stupeň 4) asi na 11 hodiny.

Po vyndání masa necháme šťávu vyvařit tak, aby byla hustá jako omáčka.


Sladkokyselá omáčka pro BARBECUE

1 stroužek česneku
1 lžička soli
1 lžičky chilli koření v prášku
1 lžičky hořčičného prášku
2 lžíce medu
3 lžíce citrónové šťávy
šťáva z 1 pomeranče
3 lžíce vody

Utřeme česnek se solí, přidáme chilli i hořčičný prášek a nakonec tekuté přísady. Promícháme a podáváme s grilovaným kuřetem nebo vepřovým masem.


Ovocná omáčka
Příprava: Uvaříme hrst vypeckovaných sušených švestek, hrst rozinek, hrst nasekaných jader vlašských ořechů a asi 3 lžíce švestkových nebo bezinkových povidel. Zahustíme máslovou jíškou a strouhaným perníkem, šťávou z citrónu a solí. Možno přidat i trochu rumu nebo černého piva. Omáčka se může jíst teplá nebo studená, jak komu chutná. Můžeme k ní jíst cokoli: knedlíky, chléb, pečivo, dobrá je i s vánočkou.


Šemíkova snídaně
Suroviny: 10 lžic ovesných vloček, 1 nízkotučný jogurt, 2 lžíce rozinek, 6 vlašských ořechů, 2 lžičky medu, 0,15 l vody.
Příprava: Stačí večer namočit ovesné vločky do vody, přidat rozinky, kousky ořechových jader a med. Nakonec vše přelijeme jogurtem, promícháme a necháme přes noc uležet v chladničce.


Plněná kuřecí prsíčka
Suroviny: 800 g kuřecích prsíček, 200 g plátkové šunky, 1 banán, trocha hladké mouky, 200 ml drůbežího vývaru, sůl, 70g rozinek, 70 g medu, olej na opékání.

Příprava: Kuřecí prsíčka nařízneme tak, aby vznikla kapsa. Tu naplníme kouskem banánu, který jsme zabalili do šunky. Okraje kapsy sklepneme, osolíme a na oleji opečeme. Opečené maso vyndáme a šťávu zaprášíme hladkou moukou, přidáme rozinky a med. Směs zarestujeme, přidáme vývar a krátce povaříme. Nakonec přidáme maso na prohřátí. Jako přílohu podáváme brambory nebo hranolky.


Kuře (nebo králík) na medu
Suroviny: Porcované kuře (králík), 2 lžíce oleje, 2 lžíce sójové omáčky, malá lžička soli, lžička pálivé papriky, 3 stroužky česneku, 2 lžíce medu, 1 kostka Masoxu, 2 lžičky škrobové moučky, 0,2 l vody.

Příprava: Kuře (králíka) potřeme směsí oleje, sójové omáčky, soli, papriky a česneku a nejméně 2 hodiny (lépe přes noc) necháme uležet. Upečeme a posledních 20 minut přelijeme zálivkou, kterou si připravíme z vody, medu, Masoxu. Nakonec přidáme v troše vody rozmíchanou škrobovou moučku.


Svíčková na medu
Suroviny: 800 g pravé hovězí svíčkové, 3 lžíce medu, 3 lžíce hořčice, 3 lžíce jemně prosáté strouhanky, 3 lžíce oleje, 3 lžíce bylinkového koření, sůl.

Příprava: Maso odblaníme, připravíme směs medu, hořčice, soli, koření, a zasypeme strouhankou. Směs musí být vláčná, ne hustá (můžeme upravit přidáním oleje). Maso potřeme, necháme odležet asi 1 hodinu a pak vložíme na plech s olejem do rozpálené trouby. Pečeme asi 20 minut - kdo chce mít maso propečené zcela, přikryje je alobalovou fólií a nechá v roubě o chvíli déle. Podáváme s teplou zeleninou při slavnostní příležitosti.


Sváteční kapr
Suroviny: Půlka menšího kapra, citrónová šťáva, 50 g plátkového sýra, 20 g sušených hub, 2 cibule, 5 stroužků česneku, 1 lžíce hladké mouky, 2 lžíce kečupu, 2 lžíce sójové omáčky, 1 lžička worcestrové omáčky, 3 lžíce rostlinného oleje, 0,2 l vody, sladká paprika, sůl.

Příprava: Kapra zbavíme kůže a maso naporcujeme, pokapeme citrónovou šťávou, osolíme a necháme odležet. Sušené houby ponoříme na několik hodin do vody. Nadrobno nakrájený česnek a cibuli lehce osmahneme na oleji a přidáme houby. Malinko podlijeme vodou a asi dvacet minut dusíme. Na houby dáme tavený sýr, kečup, worcester a pořádně zamícháme. Až se sýr rozpustí, omáčku zaprášíme moukou a opět zamícháme. Potom do ní poklademe rozdrceným česnekem potřené porce kapra, přikryjeme pokličkou a vložíme na dvacet minut do předehřáté trouby. Podle potřeby lehce podlijeme vodou a na každý kousek ryby dáme plátek sýra, posypeme sladkou paprikou a ještě pět minut prudce pečeme bez pokličky. Podáváme s vařenými bramborami.


Kapří kousky v pikantní omáčce
Suroviny: Půlka menšího kapra, 2 vaječné bílky, 0,2 l rajčatové šťávy, šťáva z půlky citrónu, 0,15 bílého vína, 6 lžic rostlinného oleje, 1 lžíce medu, 1 lžička sójové omáčky, 3 vlašské ořechy, 6 bobkových listů, 2 lžíce vody, řeřicha, pepř, sůl.

Příprava: Očištěné a na porce nakrájené rybí maso potřeme citrónovou šťávou, proložené bobkovými listy naklademe do misky, zatížíme a necháme v chladnu odležet. Po třech hodinách odstraníme bobkové listy, maso osolíme a po obou stranách krátce opečeme na oleji, do něhož jsme ještě za studena přidali lžičku sójové omáčky a dvě lžíce vody. Potom maso vyndáme a do šťávy, v níž se peklo vlijeme rajčatovou šťávu, vmícháme med, víno, lžičku citrónové šťávy, vsypeme nadrobno nakrájený vaječný bílek. ořechová jádra, opepříme, osolíme a necháme přejít varem. Porce kapra dáme na talíř, přelijeme omáčkou a zdobíme usekanou řeřichou. Podáváme s uvařenými bramborami nebo s rýží.
RECEPTURY  NA ZPRACOVÁNÍ MEDU
®
KACHNA NA MEDU
pro 5 osob

1 kachna asi I 3/4 kg,
3 jablka,
2x2 polévkové lžíce medu,
40g másla,
5 polévkových lžic slunečnicového oleje,
sůl a čerstvě pomletý pepř

Kachnu umyjeme a osušíme.
Jablka oloupeme a nakrájíme na kusy.
2 polévkově lžíce medu smícháme s máslem, přidáme sůl a pepř a mícháme tak dlouho, až vznikne krémová hmota.
Do ni vmícháme opatrně jablka.
Směs vložíme do kachny, dutinu dobře uzavřeme párátky.
Kachnu napíchneme na rožeň a připevníme svorkami.
Potřeme ji olejem.
Grilujeme asi 45 minut za nepříliš vysoké teploty. Během grilováni kachnu pravidelně potíráme olejem.
Po přibližně 25 minutách propícháme kachnu na několika místech vidličkou, aby tuk mohl lépe odtékat. (Prsíčka vynecháme, protože křehké maso by příliš vyschlo).
2 polévkově lžíce oleje smícháme se dvěma polévkovými lžícemi medu.
10 minut před ukončením grilování touto směsí potíráme maso celé dvě minuty.
Po skončeni grilování vezmeme kachnu i s rožněm, zabalíme ji do alobalu a nejméně 15 minut necháme odpočívat.
Nakonec maso sejmeme z rožně a odstraníme nádivku.
Kachnu na předehřátě mise ozdobíme a podáváme.
Není vhodně ke zmražení.

Varianta: Stejným způsobem můžeme připravovat poulardy a mladé krůty.
     
Používáme podobně jako předchozí polevu.   
CHLÉB A DALŠÍ DRUHY PEČIVA            

Citrónový chléb s medem
8 lžiček másla nebo margarínu, 250 g medu, 2 vejce, 500 g prosáté mouky, 1 lžička soli, 1 a 1 lžičky prášku do pečiva, 1 lžičky jedlé sody, 4 lžičky mléka, 2 lžičky citrónové šťávy a 1 lžička nastrouhané citrónové kůry.

Máslo nebo margarín utřeme na krém a za stálého tření přidáváme med abychom zís­kali jednolitou tekutou masu. Postupně přidáváme rozšlehaná vejce. Přidáme su­ché přísady, mléko, citrónovou šťávu a kůru. Vypracujeme těsto a vložíme do vymazané formy. Přikryjeme pergameno­vým nebo voskovaným papírem a pečeme hodinu nebo o něco déle při teplotě160 0C. Po upečení formu s chlebem yychladíme ručníkem namočeným ve studené vodě (10 minut), potom opatrně sejmeme papír, tak aby se chléb nerozsypal. Před úplným vychladnutím chléb nakrájíme dobře nabroušeným nožem.

*    

Medový chléb s datlemi
2 lžičky másla, 8 lžiček medu, 1 vejce, 1 lžička nastrouhané kůry z citrónu, 2 lžičky citrónové šťávy, 350 g prosáté mouky, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžičky soli, 8 lžiček zkyslého mléka, 250 g sekaných datlí (můžeme nahradit sušenými broskve­mi), 120 g sekaných lískových ořechů a špetka jedlé sody.

Máslo utřeme a postupně přidáváme med. Potom přidáme vejce, citrónovou šťávu a kůru. Dobře promícháme. Spojíme se suchými surovinami, promícháme a poma­lu přiléváme zkyslé mléko. Nakonec přidá­me datle a ořechy. Těsto vlijeme do vyma­zané formy (22 X 10 cm) a pečeme při teplotě 180 0C asi 50 — 60 minut.

*    

Dýňový chléb s medem
500 g dýně, 150 g medu, 250 g cukru, 800 g mouky, 1 lžička jedlé sody, 1 lžička prášku do pečiva, 3 lžičky skořice, 4 vejce, 250 g slunečnicového nebo sójového oleje, 250 g posekaných ořechů, 1 lžičky soli a 1 lžičky muškátového oříšku.

Dýni nakrájíme na kousky a rozmixujeme. Přidáme med, cukr, olej a vše ještě jednou dobře promícháme. Vejce utřeme a přidá­me ke směsi z medu, cukru a oleje. Nako­nec přidáme suché suroviny a vypracujeme těsto. Můžeme přidat posekané ořechy. Pečeme asi hodinu při teplotě 1800C. Z uvedeného množství získáme tři středně velké bochánky.

*    

Mrkvový chléb s medem
250 g prosáté žitné mouky, 250 g prosáté pšeničné mouky, 2 lžičky jedlé sody, 1 lžičky soli, 1 lžička skořice, špetka mušká­tového oříšku, 140 g medu, 2 rozšlehaná vejce, 1 lžička vanilky, 250 g rostlinného oleje, 400 g nastrouhané mrkve a 250 g posekaných ořechů.

Suché suroviny promícháme. Zvlášť smí­cháme med, vejce, vanilku a olej. Postupně přidáváme suchou směs a dobře promícháme. Mrkev smícháme s ořechy a obalíme touto směsí předem vypracované těsto. Pe­čeme ve vymazané formě při teplotě 180—    200 0C asi 1 hodinu.

*    

Medový ovocný chléb k čaji
500 g odpeckovaných švestek, broskví nebo datlí, 3 sklenice vroucí vody, 750g prosáté mouky, 2 lžičky prášku do pečiva, 1 lžička jedlé sody, 1 lžička citrónové šťávy, 250 g medu, 2 rozšlehaná vejce, 1 citrón nakráje­ný na plátky, 120g posekaných ořechů a 1 lžičky soli.

Ovoce ponoříme na 30 minut do vroucí vody, scedíme a nakrájíme na malé kousky. Smícháme suché suroviny a zvlášť zbylé přísady — vodu, citrónovou šťávu, med a vejce. Postupně k nim za stálého míchání přidáváme suchou směs. Nakonec vložíme plátky citrónu, posekané ořechy a rozměl­něné ovoce. Vypracované těsto vlijeme do forem, posypeme svrchu moukou a pečeme při teplotě 160° — 165°C asi 1 hodinu.

*    

Medový chléb z ovesných vloček
100 g droždí, 1 sklenice teplé vody, 2,5 sklenice vroucího mléka, 200 g medu, 250 g másla, 2 lžičky soli, 1,75 kg žitné nebo pšeničné mouky (neprosáté) a 500 g oves­ných vloček.

Droždí rozpustíme v teplé vodě. Do větší nádoby vlijeme teplé mléko (pasterizova­né), přidáme med, máslo, sůl a vypracuje­me těsto. Po jeho vychladnutí přidáme droždí. Postupně přidáváme mouku a oves­ně vločky a vypracujeme hladké těsto. Vlo­žíme na vál s moukou a ručně hněteme asi 8 — 10 minut, dokud těsto nebude hladké a elastické. Mísu vymažeme máslem, vloží­me do ní těsto, přikryjeme a necháme na teplém místě vykynout. Vykynuté těsto propíchneme, přikryjeme a na 15 minut odstavíme. Rozdělíme je na dvě části, vložíme do vy mazaných forem, přikryjeme a opět necháme vykynout. Jakmile prostře­dek těsta vykyne po okraj formy, potřeme je svrchu rozpuštěným máslem a pečeme při teplotě 180° — 200°C asi 45 minut.

*    

Rajčatový chléb s medem
1 l rajčatové šťávy, 2 lžičky margarínu, 3 lžičky medu, 1 lžička soli, 60 g kečupu, 100 g droždí, 2 lžičky vroucí vody a 1,7 kg mouky.

Margarín rozpustíme v rajčatové šťávě a dobře promícháme. Přidáme med, sůl, kečup a mírně ohřejeme. Droždí rozpustí­me v teplé vodě a necháme vykynout. Do rajčatové směsi přidáme 750 g mouky a vli­jeme vykynutý kvásek. 2 minuty mixujeme v mixéru, potom přelijeme do misky a nej­prve lžičkou, potom rukou vypracováváme těsto. Postupně v malých porcích přidává­me mouku a hněteme tak dlouho, dokud se těsto nepřestane lepit. Potom těsto přene­seme na vál s moukou a dále jej ještě 8—10 minut vypracováváme. Nakonec těsto vlo­žíme do tukem vymazané mísy, zakryjeme a odstavíme na 1—1,5 hodiny, aby vykynu­lo. Potom propíchneme, odstavíme na 10 minut, vypracujeme bochánek nebo jiný tvar — podle formy — a necháme na teplém místě asi 1 hodinu kynout. Pečeme při teplotě 215°-220°C asi 25 minut. Z uvede­ného množství získáme dva bochánky. Vy­chladlé jsou zdravější.

*    

Teplé houstičky s náplní
4 lžičky medu, 1 rozšlehané vejce, 4 lžičky sójového nebo slunečnicového oleje, 3 sklenice mléka, 350 g kukuřičných vloček nebo hrubě namleté kukuřičné mouky, 1 sklenice pšeničné mouky, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžičky soli a 150 g náplně.

Med, vejce, olej a mléko smícháme. Zvlášť smícháme kukuřičné vločky, prášek do pe­čiva, mouku a sůl. Tuto suchou směs po­stupně přidáváme k medu, vejci, oleji a mléku a důkladně promícháme, aby se všechny suroviny dobře spojily. Připravíme si libovolnou náplň (džem, ořechy, kando­vané ovoce apod.). Naplníme formičky do 2/3 objemu. Pečeme při teplotě 220 0C asi 15 — 20 minut.

*    

Skořicové houstičky
500 g mouky, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžičky jedlé sody, lžičky, soli, 1 a 1 lžičky skořice, 1 rozšlehané vejce, 4 lžičky medu, 1 sklenice zkyslého mléka, 3 lžičky tuku (máslo nebo margarín).

Suché suroviny smícháme. Zvlášť spojíme vejce, med, mléko, tuk a dobře promíchá­me. Přidáme suchou směs a důkladně pro­mícháme. Naplníme vymazané formičky do 2/3 objemu. Pečeme při teplotě 200 0C asi 15 — 20 minut. Z uvedeného množství získáme 12 houstiček.

*    

Borůvkové houstičky
1 sklenice borůvek, 3 sklenice mléka, 4 lžičky rostlinného oleje, 1 rozšlehané vej­ce, 500 g bílé mouky, 6 lžiček medu, 1 lžič­ka prášku do pečiva, 1 lžičky soli, 1 lžičky muškátového oříšku, 6 lžiček roze­hřátého másla a 1 lžička skořice.

Borůvky rozmixujeme, přidáme mléko, olej a rozšlehané vejce. Zvlášť smícháme mouku, prášek do pečiva a sůl. Obě směsi postupně spojíme, důkladně promícháme a vypracujeme řidší těsto. Rozlijeme jej do mírně vymazaných forem a dáme péct do předem vyhřáté trouby na 220 0C. Pečeme 15—20 minut. Upečené houstičky polijeme rozehřátým máslem, svrchu potřeme me­dem a posypeme skořicí smíchanou s muš­kátovým oříškem.

*    

Medové houstičky
100 g droždí, 1 sklenice vody, 1 sklenice mléka, 70 g másla, 125 g medu, 2 rozšleha­ná vejce, 1 lžička soli, 1 kg mouky.

Droždí rozdrobíme do vlažné vody a odsta­víme. Převařené mléko smícháme s más­lem, medem, vejci a solí. Vychladíme a při­dáme droždí. Postupně přidáváme prosá­tou mouku. Vypracujeme těsto, vložíme do vymazané mísy, přikryjeme a necháme vy­kynout. A celý postup ještě jednou opakujeme. Odstavíme na 20 minut, vytvarujeme housky, vložíme na vymazaný plech a ne­cháme vykynout. Pečeme při teplotě 160 0C asi 20— 25 minut.

*    

Medové housky s rozinkami
300 g mouky, 1 lžičku prášku do pečiva, 1 lžičky soli, 1 sklenice mléka, 6 lžiček medu, 1 vejce, 500 g pšeničných otrub, 100 g rozi­nek a 3 lžičky slunečnicového oleje.

Mouku smícháme s práškem do pečiva a se solí. Ve velké míse smícháme otruby, ro­zinky, mléko a med. Na 2 až 3 minuty odstavíme. Přidáme vejce a olej a vše dů­kladně promícháme. Přidáme mouku s práškem do pečiva a solí a vypracujeme těsto. Nalijeme do vymazaných formiček a pečeme při teplotě 200 0C asi 20 minut dozlatova. Podáváme horké.

*    

Medové dezerty moučníky a cukroví
Nepečené cukroví ke kávě

300 g mletých ořechů, 50 g perníkových drobků, 80 g medu, 50 g strouhané čokolá­dy, 120 g cukru. I lžička černé kávy a 1 vanilkový cukr

Všechny přísady smícháme a vypracujeme těsto, které vyválíme na válu posypaném krystalem. Nožem vykrájíme obdélníčky nebo trojúhelníčky a polijeme je kávovou polevou.

*    

Medové chřupavé pečivo s oře­chy — nepečené
250 g medu, 750 — 1000 g rýže, 125 g másla a 500 g mletých ořechů utřených s olejem.

Všechny suroviny dobře promícháme a vy­pracujeme těsto. Vytvarujeme válečky, vložíme na voskovaný papír a dáme zmra­zit.

*    

Medová roláda — nepečená
Těsto

500 g keksů, 100 g cukru, 30 g kakaa, 2 lžičky rumu, 1 lžička mleté kávy a 1 sklenice vřelé vody.

Vysušené keksy umeleme na masovém mlýnku, přidáme cukr, kakao a rum. Kávu spaříme vřelou vodou a zalijeme jí zbylé suroviny. Smícháme v jedno těsto, rozdělí­me na dvě části, rozválíme na pergamenovém papíře posypaném cukrem.

Krém

100 g medu, 50 g kokosové moučky nebo mletých ořechů, 100 g cukru, 1 vanilkový cukr m 150 g másla.

Všechny přísady utřeme na krém, který rovnoměrně natřeme na pláty těsta. Těsto srolujeme, zavineme do pergamenového papíru a necháme ztuhnout. Nakonec poli­jeme čokoládovou polevou.

Poleva

40 g prosátého cukru, 80 g másla, 2 lžičky mléka, 2 lžičky medu, 2 lžičky čokolády a 1 lžička utřených mandlí.

Všechny suroviny vložíme do nádoby a ohříváme ve vodní lázni do úplného roz­puštění všech přísad. Vřelou polevou poli­jeme roládu. Při ohřívání dáváme pozor, aby se poleva nevařila.

*    

Medové indiánky
150 g medu, 100 g cukru, 5 vajec, 200 g mouky, špetka anýzu, špetka skořice, 100 g šlehačky nebo vanilkového krému, 100 g kakaa na polevu a 50 g mletých ořechů nebo mandlí.

Med, žloutky a cukr utřeme do pěny. Zvlášť ušleháme bílky. Do mouky přidáme anýz a skořici a dobře promícháme. Spojí­me s medem, žloutky a cukrem. Nakonec zlehka vmícháme sníh z bílků. Lžičkou tvarujeme indiánky a klademe na vymaza­ný a moukou vysypaný plech. Pečeme při teplotě 1600C dorůžova. Vychlazené plníme šlehačkou nebo vanilkovým krémem.

Způsob plnění: Po upečení indiánky podél­ně překrojíme, vydlabeme trochu těsta, naplníme šlehačkou nebo vanilkovým kré­mem, slepíme a polijeme čokoládou. Na­konec posypeme mletými ořechy nebo mandlemi.  

*    

Medové cukroví s mákem
100 g medu, 5 lžiček cukru, 1 lžička jedlé sody, 1 lžička másla, 1 lžička skořice, 1 lžič­ka hřebíčků, 3 vejce, 250 g pšeničné mouky a 100g máku.

Všechny suroviny dobře promícháme a vy­pracujeme hladké těsto. Rozválíme na tloušťku 1 cm a vykrájíme obdélníčky, trojúhelníčky apod. Vložíme na vymazaný plech, potřeme bílkem a pečeme při teplotě 160 0C asi 8 — 10 minut.

*    

Medové cukroví s ovesnými vločkami
125g tuku, 200g medu, 500g mouky, 1 lžička jedlé sody, 1 lžička soli, 1 lžička vanilkového cukru, 250 g ovesných vloček, 4 lžičky vody a 125 g rozinek.

Tuk s medem utřeme. Přidáme suché suro­viny a vypracujeme těsto. Za stálého mí­chání přidáváme vodu, vanilkový cukr a ro­zinky. Lžičkou těsto nabíráme a klademe na vymazaný plech. Pečeme při teplotě 180 0C asi 10 minut.

Pozn. Přísady můžeme libovolně obměňo­vat. Například část mouky můžeme nahra­dit čokoládovými vločkami nebo mletými ořechy. Místo vody můžeme do těsta přidat ananasový nebo meruňkový sirup či šťávu.

*    

Medové tabulky s datlemi
250 g medu, 3 rozšlehaná vejce, 1 lžička 4 vanilkového cukru, 1 lžička jedlé sody, 370 g prosáté mouky, 1 lžičky soli, 500g ­posekaných datlí a 250 g posekaných ořechů.

Med rozpustíme, přidáme rozšlehaná vejce, vanilkový cukr a směs utřeme. Přidáme suché přísady, datle a ořechy. Vypracuje­me těsto. Vymažeme plech o rozměrech 33 X 22 X 5 cm a nalijeme do něj těsto. Pečeme při teplotě 180 0C asi 45 minut. Vychladíme, nakrájíme na čtverečky a obalíme v cukru.

*    

Banánový dezert s medem
250 g másla, 400 g medu, 3 vejce, 1 lžička vanilky, 1 a 1 lžičky sody, 3 sklenice podmáslí, 870 g piškotové mouky, 1 lžičky soli, 1 lžička prášku do pečiva, 1 sklenice rozmělněných banánů a 250 g posekaných ořechů .

Med a máslo rozehřejeme. Vejce ušleháme s vanilkou. Sodu rozpustíme v podmáslí. Zvlášť prosijeme mouku, přidáme sůl a prášek do pečiva. Potom postupně spojí­me s tekutými přísadami. Nakonec za stálého míchání vlijeme podmáslí se sodou.

Všechno dobře promícháme, přidáme banány a ještě jednou dobře ušleháme. Přidáme ořechy, promícháme, rozdělíme na tři placky a pečeme při teplotě 180 0C asi 30 —       35 minut.

*    

Medový štrůdl 1
Těsto

500 g mouky, 150 g margarínu, 2 vejce, 3 žloutky, 200 g medu, 50 g droždí, 1/8 1 smetany, 1 vanilkový cukr, nastrouhaná kůra z 1 citrónu a tuk na vymazání formy.

Náplň

250g mandlí, osmahnutá kůra z 1 pomeran­če a z 1 citrónu, 250 g medu, 2 vejce a 4 žloutky.

Mouku prosijeme na vál, přidáme nastrou­haný margarín, vejce, žloutky, smetanu, špetku soli, med, droždí utřené se lžičkou medu, nastrouhanou citrónovou kúru a va­nilkový cukr. Vypracujeme na hladké těsto. Je-li příliš husté, přidáme smetanu. Těsto rozdělíme na dvě části. Rozválíme na dva obdélníky 25 X 30 cm. Mandle posekáme přidáme med, osmaženou kůru z citruso­vých plodů, vejce a žloutky. zpracujeme a rozetřeme na rozválené těsto. Těsto svi­neme do štrůdlu, vložíme do tukem vyma­zané formy, přikryjeme a necháme na tep­lém místě vykynout. Pečeme při teplotě 180°C asi 50 minut. Upečený štrůdl vyklo­píme, necháme vychladnout a potřeme citrónovou polevou.

*    

Medový štrůdl 2
Těsto

viz Medový štrůdl 1

Náplň

5 velkých jablek, 60 g mletých vlašských ořechů nebo mandlí, 300 g medu a 100 g rozinek.

Jablka nakrájíme na drobné kousky a spojí­me s ostatními surovinami, dobře promí­cháme a rozetřeme na těsto. Ještě předtím těsto posypeme strouhankou. Dále postu­pujeme stejným způsobem jako u medové­ho štrůdlu 1.

*

Plněné marcipánky
40 dkg hladké mouky, 10 dkg moučkového cukru, 10 dkg másla, 15 dkg medu, 2 žloutky, 1 lžička kakaa, 1 lžička skořice, 1 lžička jedlé sody (vrchovatá), 1 lžička koření (anýz, fenykl, hřebíček, badián, kardamon), citrónová kůra. Náplň: smícháme 10 dkg moučkového cukru, 15 dkg strouhaných ořechů, 2 žloutky nebo 1 celé vajíčko, 1 vr­chovatá lžíce džemu (rybíz, višeň, malina).

V míse rozehřejeme med, přidáme máslo, žloutky a cukr. Na okraji plotny třeme, až je směs hladká. Dále třeme až do vychladnutí. Pak přimícháme část proseté mouky s ko­řením, kakaem a jedlou sodou, vyklopíme na vál a se zbývající moukou vypracujeme těsto. Vyválíme na sílu 4 mm a vykrajujeme kolečka. Klademe na pomaštěný plech nebo pečicí papír, potřeme vejcem a dáme péci. Pečeme do zlatožluté barvy. Z plechu snímáme až mírně prochladlé. Slepíme náplní.

*

Medové řezy
Rozpustíme: 15 dkg krystalového cukru, 10 dkg tuku Hera, 2 lžíce medu.

Promícháme: 50 dkg hladké mouky, 1 lžičku sody.

Do prochladlé hmoty přidáme 2 celá vejce a mouku se sodou. Vlažné těsto vyválíme na 2 plechy silně vymazané a vysypané moukou. Pečeme v mírné troubě dorůžova. Před spojením potřeme 6 lžícemi rumu s troškou vody. Na to dáme krém a přiklopíme druhou placku. Poleva: hustší vodová s citronem, do zbytku dáme kakao a zdobíme.

Krém: 1/8 másla, 1/8 tuku Hera, 1 pudinková kaše, cukr dle chuti (cca 20 dkg). Hotové peči­vo nakrájíme na kousky o velikosti zhruba 3 x 2 cm.

*

Medové dortíky
Utřeme: 14 dkg cukru moučky, 14 dkg másla, 2 žloutky, 4 lžíce medu.

Prosejeme: 50 dkg hladké mouky, 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku prášku do pečiva.

Přidáme 5 - 6 lžic mléka, vypracujeme těsto, vyválíme. Z těsta vykrajujeme kolečka (ovál­ky) a pečeme na vymazaném plechu nebo pečicím papíru. Upečená kolečka spojujeme máslovým krémem. Příprava máslového krému: 1 l mléka a 4 lžíce hrubé mouky uválíme. Do vychladlé kaše přimícháme 1 kg másla, 20 dkg cukru, 2 žloutky a rum.

*

Guráble
25 dkg medu, 22 dkg másla, 2 špet­ky mletého pepře, mouka podle potřeby zavařenina.

Vypracujeme těsto máslové měk­kosti. Tvoříme malé bochníčky (asi jako ořech) a každý ve středu při­tiskneme. Do důlku dáme kousek za­vařeniny a pečeme do růžova.

*

Marcipán
56 dkg jemné mouky, 36 dkg cukru, 4 vejce, 4 lžíce medu, na špičku nože prášek do pečiva, hřebíček, fenykl.

Ze všech přísad vypracujeme těsto, vyválíme, vykrájíme tvary. Zvolna pečeme. Prochladlé potřeme bílko­vým ledem nebo čokoládou.

*

Turecký med
3 bílky
180 g cukru
100 g medu
120 g sekaných lískových oříšků

Postup přípravy:

Med zahřejeme ve vařící vodě. Z bílků a cukru ušleháme sníh. Za stálého míchání, tenkým pramínkem, přiléváme med. Nakonec přimícháme oříšky. Směs necháme vychladnout.

Množství: pro 4 osoby
Doba přípravy: 10 min
Doba vaření: 5 min
Hotovo za 15 minut

*

Oříškové dortíčky s medem
10 dkg lískových oříšků, 13 dkg más­la, 8 dkg cukru, 15 dkg hladké mou­ky, med.

Oříšky jemně opražíme a zbavíme slupek, umeleme. Máslo a cukr vymícháme do pěny, přidáme oříšky, mouku a vypracujeme těsto, které necháme asi hodinu odpočívat. Upe­čené tvary spojíme medem a oba­líme ve vanilkovém cukru.

*

Medový srnčí hřbet
250 g medu, 750—1000 g rýže, 125 g másla a 500 g mletých ořechů utřených s olejem, voda, 250 g mouky, 100 g rozinek, 100 g posekaných ořechů, 100 g kandované po­merančové kůry cm 2 lžičky prášku do pečiva. Med, žloutky, cukr, kakao, skořici a vodu utřeme na krém. Ořechy, rozinky a pomerančovou kůru smícháme s trochou mouky. Z bílků ušleháme sníh, který společně s moukou a práškem do pečiva postupně přidáváme do již připraveného těsta. Na­konec přidáme ořechy, rozinky a pomerančovou kůru. Těsto vlijeme do formy vyma­zané máslem a vysypané strouhankou. Pe­čeme při teplotě 180°C asi 30 minut. Po upečení necháme vychladnout. Nakonec polijeme čokoládovou polevou a ozdobíme mandlemi. Podáváme se šlehačkou.

*    

Dobrý tip pro vánoční pečivo
Pečivo se udrží mnohem déle čerstvé, když pečicí plech potře­me voskem. Nikdy nechutná jako staré, i když se uschová na několik týdnů. Pečicí plech nejprve zahře­jeme v předem vytopené troubě a pak jej lehce potře­me srolovanou mezistěnou nebo starou voskovnu svíč­kou. Pak jej necháme zchladnout a nato můžeme na­klást na plech pečivo a péci. Jakmile je pečivo hoto­vo, je třeba je rychle z plechu odebrat, než vosk ztvrdne. Pak otřeme plech papírem a znovu jej navos­kujeme. Jedna mezistěna vydrží dlouho. S výhodou se pracuje se dvěma plechy střídavě. Koláčky, máslové pečivo, makronky i jiné citlivé pečivo se dá bezvadně tímto způsobem upéci.

*

Medová kolečka
Suroviny:   1/4 kg teplého medu, 6 dkg práškového cukru, 1 vejce, 3 dkg rozehřátého tuku, 7dkg strouhaných oříšků, citrónová kůra, skořice, anýz, 4 hřebíčky,50 dkg hladké mouky, 3/4 dkg amonia.

Příprava: Vše zpracujeme v tužší těsto, rozválíme, vykrájíme kolečka, která dáme na pomazaný a moukou vysypaný plech, potřeme vejcem a v horké troubě rychle dožluta pečeme. Studené poléváme rumovou polevou.

*

Medové kuličky s kokosem
Suroviny: 100 g medu, 100 g cukru krupice nebo sladidlo, 150 g kokosové moučky, 10 g kakaa, kokos na obalování.
Příprava: Uvaříme hustý sirup z vody, cukru a medu. Přisypeme strouhaný kokos a tvarujeme kuličky, které obalujeme v kokosu a posypeme kakaem. Necháme volně usušit na podnose.

*

Medulky
Suroviny: 200 g hladké mouky, 100 g hrubé mouky, 100 g medu, 2 žloutky, 10g droždí, 30 g másla, 1 lžička mleté skořice, lžíce rumu, citrónová a pomerančová kůra.

Příprava: V míse třeme med, žloutky, máslo, droždí a kůru do pěny. Přisypáváme prosátou mouku, koření, upravíme hustotu přidáním rumu, popřípadě horké vody. Necháme odpočívat asi 1 hodinu pod miskou, pak rozválíme mezi fólií a vypichujeme různé tvary vykrajovátkem. Pečeme na lehce vymazaném plechu, potřeme jakoukoli polevou a dozdobíme dle fantazie.

*

Kupecké marcipány
Suroviny: 1 kg hladké mouky, 40 dkg tekutého medu, 15 dkg práškového cukru, 2 celá vejce, skořice, anýz, 6 hřebíčků, citrónová kůra, 1 1/4 dkg amonia.

Příprava: Zpracujeme v tuhé těsto, a necháme odpočinout. Druhý den ještě těsto propracujeme, rozválíme, vykrájíme obdélníky, které potřeme bílkovou, poněkud řidší polevou, posypeme strouhanými mandlemi,  a dáme na pomazaný a moukou vysypaný plech do horké trouby rychle péci.

*

Medovníky
Suroviny: 5 vajec, 40 dkg cukru, 3 lžíce rozpuštěného medu, skořice, 1 hřebíček, 1 nové koření, 1 prášek do pečiva, 50 dkg hladké mouky.

Příprava: Vejce s cukrem šleháme, až zhostnou. potom přidáme med, tlučenou skořici, koření a vařečkou pomalu vmícháváme mouku s práškem do pečiva. Těsto necháme přikryté stát do druhého dne. Druhý den těsto rozválíme a vykrajujeme formičkou nebo sklenkou kolečka, která pomažeme rozšlehaným vajíčkem a ozdobíme polovinou spařené mandle zbavené slupky. Pečeme v mírnější troubě.

*

Medové koláčky

Suroviny: 13 dkg cukru (jemný krystal), 5 dkg másla, 2 vejce, 2 lžíce medu, 1 lžička jedlé sody, 25 dkg hladké mouky, mandle nebo v cukru zavařené višně na ozdobu, rumová poleva, kakaový krém.

Příprava: V horké lázni třeme celá vejce s cukrem, máslem, medem asi 1/4 hodiny. Pak vsypeme mouku s jedlou sodou a z těsta děláme na plech koláčky, které rychle pečeme. Vychladlé spojujeme vdy dva k sobě kakaovým máslovým krémem a poléváme rumovou polevou. Doprostřed koláčku dáváme na ozdobu buď polovinu spařené mandle zbavené slupky, nebo zavařenou višni.

*

Ořechové perníčky
Suroviny: 40 dkg hladké mouky, 15 dkg práškového cukru, 12 dkg tekutého medu, 6 dkg strouhaných ořechů,2 vejce, citrónová kůra, skořice, anýz, 3 hřebíčky, 1/2 dkg jedlé sody.

Příprava: Dobře zpracujeme na hladké těsto, rozválíme, vykrájíme, dáme na pomazaný a moukou vysypaný plech, potřeme vejcem, posypeme sekanými ořechy a v horké troubě rychle pečeme.

*

Jemné čajové pečivo
Suroviny: 14 dkg másla, 10 dkg tekutého medu, 10 dkg práškového cukru, 2 žloutky, 1 lžíce rumu, 2 lžíce vody, citrónová kůra, vanilka, 1/2 balíčku pečivového prášku, 1/2 kg hladké mouky.

Příprava: Máslo, cukr, med a žloutky umícháme, přidáme citrónovou kúru,vanilku, pečivový prášek a nakonec mouku. Zpracujeme, vyválíme, vykrájíme tyčinky, dáme je na plech a v horké troubě rychle dožluta pečeme. Studené máčíme do poloviny v čokoládě.

*

Jidáše
Suroviny: 1 kg polohrubé mouky, 150 g tuku(rostlinného másla), 100 g cukru, 2 žloutky, 50 g droždí, 0,5 až 0,75 l mléka, lžička soli.

Příprava: Z vykynutého tužšího těsta dáme vždy část na vál, a vyválíme ji v silný váleček, který nakrájíme na stejné kousky. Z těchto kousků potom vyválíme tenké válečky o průměru asi 1 cm a stočíme je do spirály. Pomastíme máslem a upečeme. Vychladlé mažeme medem.

*

Medové kostky
Suroviny: 300 g polohrubé mouky, 150 g cukru, 4 lžíce medu, 2 vejce, 1 prášek do pečiva, citrónová kůra, skořice, trocha mléka.
Poleva: 250 g másla, 250 g cukru moučky, 20 g kakaa, 10 lžic rumu.

Příprava: Cukr, med, žloutky a skořici dobře utřeme, přidáme mouku, prášek do pečiva, citrónovou kůru, trochu mléka, a sníh z bílků. Nalijeme na plech a upečeme. Vychladlé nakrájíme na kostky, které namáčíme v polevě a obalujeme v kokosu.
Poleva: Máslo rozpustíme, přidáme cukr, kakao a rum a dobře promícháme.
MED V PEKAŘSTVÍ A CUKRÁŘSTVÍ

Med byl hlavním druhem sladidla do té doby, než do Evropy v souvislosti s rozšířením Islámu v 9. stol. ze Středního východu dorazila cukrová třtina. I potom byl cukr vzácný až do 17. stol., kdy se začata třtina pěstovat na plantážích v Novém světě. Dnes, přestože se cukr běžně používá v celém světě, zůstává med podstatnou přísadou v mnoha pochoutkách.

Na Středním východě se med užívá hojně při výrobě cukrovi­nek, a navíc skrápí jejich povrch. Řekové jej vmíchávají do hustého, plnotučného jogur­tu. V okolí Středozemního moře jsou oblíbené cukrovinky z medu a ořechu; chalva, vyráběná z medu, oříšků a sezamových semínek, je lahodný pamlsek z východního Středomoří v zá­padní oblasti se připravuje turecký med. Může být z celých mandlí vařených s medem a lisovaných mezi archy rýžo­vého papíru, jako se to dělá v Provence, nebo jemný, marcipánovitý turrón de Jijona ve Špa­nělsku; anebo turecký med po italsku, vyráběný z medu, ořechů, kandované kury a bílku. Země na sever od Alp vynalezly celou škálu medových koláčku, pečených v mělkých dřevěných formičkách - Leckerli a Lebkuchen ve Švýcarsku a v jižním Ně­mecku, zázvorové sušenky a perník v Anglii.

Francouzský pain d‘épices se vyrábí z těsta, uhněteného z velkého množství chlebové mouky a medu. V Ho­landsku pečou medové koláče, ve kterých je sekaný nakládaný zázvor nebo kandovaný cukr. Ve Skandinávii mají koláče spíše příchuť skořicovou nebo kardamomovou s kandovanou pomerančovou kůrou.

Pečivo zadělávané s medem drží lépe tvar a zůstává většinou déle vláčné než s cukrem. Jestliže nahrazujeme cukr medem, musíme pamatovat, že med je daleko sladší. Nahrazujeme tedy cukr pouze z poloviny. Např. kde je cukru, dáme 10 dkg medu a 10 dkg cukru. Med má takřka 20 procent tekutiny, proto přidáme tekutiny spíše méně, než je v receptu uvedeno.
PERNÍKY A MEDOVNÍKY

Z historie pernikářství

Archeologické výzkumy prokázaly, že med a produkty z medu patří k nejstarším pokrmům člověka.
V období velkých slavností antičtí Řeko­vé rozdávali medové perníky ve formě růz­ných figurek. Po otevření jedné egyptské hrobky bylo nalezeno medové pečivo. V nalezištích v Itálii byly objeveny hliněné formy na perník.
Ve slovanských zemích bylo pečení me­dovníků spojeno s kultem Slunce. Medové koláče a obřadní medovníky byly nazývány svatebním chlebem.
Ve středověku nemůžeme ještě hovořit o pernikářství, ale spíše o medovnikářství. To proto, že těsta se v té době ještě nepekla ve speciálně vyřezávaných formách a ani se nezdobila.
Medové placky, čili medovníky se pekly převážně v klášterech (byly součástí církev­ních obřadů), ale i na zámcích, v prostých chalupách. Medovníky byly v té době pros­tým a obyčejným domácím pečivem. V ob­dobí svátků a posvícení medovníky pekli řemeslníci — tzv. medovnikáři. A tradice pečení posvícenského pečiva ve tvaru nej­různějších figurek se zachovala dodnes.
Z historických pramenů se dozvídáme, že medovnikářství se jako řemeslo rozvinu­lo v XIV. století. Řada měst, jako např. Toruň, Gdaňsk nebo Norimberk se již v tomto století proslavila výrobou medov­níků.
Ve 2. polovině XIV. století se pak z me­dovníků zrodily perníky. Pekly se z těsta, které se ochucovalo ostrým kořením (hře­bíčkem, zázvorem. šafránem, skořicí, kar­damonem a nezřídka i pepřem, aby bylo hodno názvu „peprný“ — čili ostrý).
Dobrý „perníkový“ řemeslník musel ovládat i umění řezbářství.
Měšťanská kultura zdokonalila formy řezbářského a pernikářského umění a vý­robky v té době již známých a slavných „pernikářů“ pronikly do celé Evropy.
Perníkové formy musely odpovídat době a potřebám lidí. S postupem času, od gotiky přes renesanci a baroko se vytvořil specific­ký ornamentální styl dřevěných forem za­chovávající proporce mezi postavami a ozdobami. Některé perníkové formy se dokonce staly zajímavými historickými pa­mátkami.
Největší rozkvět pernikářstvl nastal v XVIII. století. XIX. století, a zejména jeho druhá polovina, je obdobím úpadku pernikářského řemesla. Obecně dostupný a laciný cukr ovlivnil vznik nového řemesla — cukrářství, které produkovalo levnější a chuťově sladší výrobky. Perníkáři ve sna­ze přizpůsobit se novým podmínkám a udr­žet se na trhu, začali péci při konkurenci cukrářů perníky levnější, bohužel však na úkor kvality. Pravé medové perníky zcela vymizely a pernikářské řemeslo časem za­niklo.

Tajemství perníkového těsta aneb „Jak vyzrát na perníčky“
Perníky a medové produkty jsou lehce stravitelné. Medové pečivo dlouho vydrží vláčné, uchovává si svěžest, vůni i chuť medu.
Hlavními surovinami medového pečiva jsou: med, mouka, kypřící prostředky, ko­ření, vejce a také cukr.
Na pečení perníků je nejvhodnější med tmavý (vřesový nebo pohankový), který má výraznější chuť a vůní a lépe barví těsto. Ale můžeme použít i med světlé barvy, který je lahodnější, jemnější chuti. Nejvhodnější je med v dobře tekutém stavu. Zkrystalizovaný med proto nahříváme v mírně teplé vodní lázni. Teplota však nesmí být vyšší než 45°C, jinak by med ztratil svou biologickou hodnotu.
Z mouky je pro výrobu dobrého perníko­vého těsta nejvhodnější mouka žitná — chlebová. Můžeme použít i mouku pšeničnou, ale v tomto případě již perníky nejsou tak chutné a ani zdravé, a vyžadují větší množství koření. Pro pečení perníků je vhodnější mouka starší. Je-li letošní, často způsobuje brousek. Mouka by měla být čistá, bez hrudek. Proto bychom ji pokaždé měli prosít a prohřát v teplé a su­ché místnosti.
Perníkové těsto se spojuje pomocí vajec. Proto by vejce měla být čerstvá.
Do těsta přidáváme tzv. perníkové koře­ní: skořici, hřebíček, anýz, muškátový oří­šek, muškátový květ, kardamon aj. Množ­ství je uvedeno v jednotlivých předpisech nebo můžeme použít koupené, tj. univer­zální perníkové koření. Výsledkem by měla být lahodná perníková vůně. Měli bychom se vyhnout příliš ostrým vůním, proto pou­žíváme více skořice, vanilky a anýzu než hřebíčku.
Vůni perníku sjednotíme a bude lahod­nější, přidáme-li do těsta citrónovou nebo pomerančovou kůru. V některých předpi­sech se doporučuje přidat do těsta také kandované slupky citrusových plodů, které musíme nadrobno nakrájet. Pro zlepšení chuti můžeme do těsta přidat také ořechy nebo mandle.
Do některých perníků se přidává také máslo, kondenzované mléko a ovoce jako např. datle, fíky, rozinky, meruňky, švest­ky, jablka a hrušky. Můžeme přidat i vaře­nou dýni.
Pro zkypření těsta používáme amonium (cukrářské droždí nebo sůl jeleního rohu), což je uhličitan amonný a má charakteris­tický pach po amoniaku. Používáme ho zejména do nízkých perníkových těst, která se dobře propékají a pach uniká. Na 1 kg mouky přidáme 3 —5 g amonia. Amonium dobře roztlučeme a prosijeme, protože vět­ší kousky by zanechaly v perníku díry. Můžeme je také rozpustit v malém množ­ství vody a hned použít. Perníky kypříme rovněž jedlou sodou nebo práškem do peči­va. Jedlé sody přidáváme na 1 kg mouky také asi 5 g. Prášek do pečiva je určen na 1 kg mouky. Stejné je to i u kypřícího prášku do perníku.
Obecně však platí, že množství použitých kypřících prostředků záleží nejen na množ­ství mouky, ale i na ostatních surovinách, které se do perníkového těsta přidávají. Proto se množství použitých kypřících pro­středků v jednotlivých těstech různí.
Cukr používaný do perníkového těsta musí být velmi drobný, nejlépe práškový a ještě prosátý.
Velmi důležitá je hustota těsta. Závisí nejen na množství přidané mouky, ale také na jiných přísadách. Proto jsou v receptech uvedená množství mouky pouze orientač­ní. Víme např., že čerstvá mouka je vlhčí než mouka starší. Světlý med obsahuje více vody než tmavý. Také vejce jsou různé velikosti. Proto mouku dosypáváme až po přidání všech ostatních přísad — tolik, aby­chom získali těsto o odpovídající konzisten­ci.
Těsto na perník, který pečeme ve formě nebo na plechu, má mít asi takovou hustotu jako těsto na vánočky. Pečeme-li perníčky menších tvarů, vypracujeme těsto ještě o něco tužší, aby tvary pevně držely a ne­roztékaly se. Čím déle perníkové těsto od­počívá, tím lépe se peče.
O správném vypracování těsta se může­me přesvědčit po upečení 2 — 3 kousků perníčků na zkoušku. Z dobře připravené­ho a zpracovaného těsta bude perník lehký, kyprý, s velkými póry, pěkného vzhledu.
Po zpracování perníkového těsta je při­kryjeme čistou utěrkou a necháme odpoči­nout na teplém a suchém místě.
Plech předem mírně ohřejeme a vymaže­me tukem, nebo voskem. Tukem vyma­žeme plechy velmi slabě. aby se perníčky nepřilepily. Silná vrstva tuku způsobí, že se těsto začne rozlézat a perníčky ztratí svůj tvar.  
Vál posypeme moukou. Těsto rozdělíme na menší části a rozválíme jej na tloušťku 3 — 4 mm nebo 4— 5 mm.
Aby perníčky byly pěkně lesklé, potřeme je svrchu dobře rozšlehaným vejcem. Na jedno celé vejce přidáme jednu lžičku stu­dené vody a 1 nebo 2 kapku žluté nebo červené potravinářské barvy nebo ovocně šťávy. Vše dobře promícháme a na chvilku odstavíme, aby klesla vytvořená pěna. Malé perníčky potřeme ještě před peče­ním, zatímco velké až po upečení — dokud jsou ještě horké.
Před pečením perníku troubu vždy mírně předehřejeme. Obecně platí. že při pečení perníků nepoužíváme příliš vysokých teplot, protože med snadno karamelizuje a rychle hnědne. Nesmíme zapomenout, že menší perníčky vyžadují vyšší teplotu a kratší dobu pečení, aby se příliš nevysušo­valy. Větší tvary perníků naopak vyžaduji nižší teplotu a delší dobu pečení. Po vložení těsta do trouby musíme počkat 2 — 3 minu­ty, potom se přesvědčit, zda se těsto svrchu nebo zespodu nepřipaluje. Aby se na po­vrchu perníku nedělaly puchýře‘ propíchá­me je na několika místech párátkem nebo špikovací jehlou. Můžeme je také na po­vrchu lehce potřít mlékem. Pečeme do zlatožluté barvy.
Upečené perníčky sundáme z plechu hned — dokud jsou ještě horké — protože rychle tvrdnou, nejdou pak od plechu a lá­mou se. Klademe je na rovný tác, nebo na vál, aby se při chladnutí nekroutily. Vy­chladlé je pak ukládáme do plechové nebo kameninové nádoby s poklicí.
Perníčky po upečení ztvrdnou, ale po „uležení“ v uzavřených nádobách opět změknou.

*

Formy na vykrajování perníků
Malé kousky z perníkového těsta vykra­jujeme formičkami na cukroví, jako jsou: srdíčka, hvězdičky, zvířátka, kolečka, půl­měsíčky atd.

K vykrajování větších perníků, jako jsou postavy, geometrické tvary, zvířátka apod. nemusíme mít hotové formy. Nakreslíme si je na papír, vystřihneme, přiložíme na těs­to, vyválené a rozložené na plechu, a vyře­záváme ostrým nožem podle přiložené šab­lony.

*

ZDOBENÍ A POLÉVÁNÍ PERNÍKŮ
Medové pečivo poléváme a zdobíme nej­různějšími barevnými polevami, mandle­mi, ořechy a ovocem (nejlépe kandova­ným). Některé medové perníky se polévají cuk­rovou, čokoládovou nebo ovocnou pole­vou.

*

Polévání cukrovou polevou z moučkového cukru
Upečené perníky klademe na vidličku a poléváme lžičkou nad nádobou s polevou, necháme stéci a odkládáme, nejlépe na plech. Další způsob je, že perník napíchnu­tý na vidličku celý ponoříme do polevy, necháme okapat a po zaschnutí uložíme na plech.

Plech naplněný perníčky vložíme do mír­ně vyhřáté trouby, aby perníčky dobře vy­schly. Jakmile poleva začne tuhnout, vy­jmeme plech z trouby a perníčky rozložíme na rovný tác nebo na vál do úplného vyschnutí. Skladujeme je v uzavřených nádo­bách.

Polévání čokoládovou polevou nebo polevou z vařeného cukru (použijeme cukr krystal).

Postupujeme stejným způsobem jako u polevy cukrové. Perníčky však nesušíme v troubě, ale uložíme je na chladném a su­chém místě.

*

Zdobení perníků mandlemi, ořechy a ovocem
Ke zdobení je nejlepší používat mandle stejné velikosti. Mandle rozpůlíme nebo nakrájíme ostrým nožem na plátky. Man­dlemi zdobíme perníky polévané i nepolévané.

Perníky polévané čokoládou nebo pole­vou z vařeného cukru zdobíme mandlemi před zaschnutím polevy, aby se mandle dobře spojily s polevou.

Perníky bez polevy zdobíme mandlemi před pečením. Perníky potřeme vejcem a ozdobíme mandlemi.

Stejným způsobem můžeme perníky zdobit ořechy a také kandovaným nebo kompotovým ovocem. Ovocem však perní­ky zdobíme až po zaschnutí polevy.

*

Malování a zdobení perníků ba­revnými polevami
Malé perníčky potíráme barevnou pole­vou po celém povrchu a zdobíme je ořechy, mandlemi nebo kandovaným ovocem. Vel­ké perníky naopak barevnými polevami pouze zdobíme.

Základní barvou je barva bílá. Hnědou získáme, přidáme-li do bílé polevy kakao, černou barvu dostaneme, přidáme-li roz­máčenou čokoládu. Růžového odstínu do­cílíme přidáním malého množství malino­vého sirupu, a žlutou barvu získáme, smí­cháme-li bílou polevu se žloutkem.

*

Biberli
400 g medu, 500 g mouky, 100 g cukru, 1 lžičky hřebíčku, 1 lžičky skořice, špetka soli, 1 a 1 lžičky jedlé sody. Náplň 170 g mletých ořechů nebo mandlí, 150 g medu, nastrouhaná kůra z 1 citrónu a popř. 4—5 lžiček cukru.

Med rozpustíme ve vodní lázni a ručně utřeme nebo umixujeme. Přidáme prosá­tou mouku, koření a sůl. Vypracujeme těsto, rozválíme na dva stejné díly podle velikosti plechu. Plech vymažeme voskem, vyložíme těstem, naplníme náplní a přikry­jeme druhým dílem těsta. Pečeme při tep­lotě 190 0C asi 1 hodinu. Po vychladnutí ozdobíme polevou a nakrájíme na malé obdélníčky.

*

Butlerovské perníčky
200g medu, 5 bílků, 3 žloutky, 120g pšenič­né mouky, 1 lžičky muškátového oříšku, 200 g mandlí, 1 lžičky koření a 1 lžičky jedlé sody.

Bílky a žloutky utřeme s medem, přidáme mouku, jedlou sodu a koření. Vypracuje­me těsto. Mandle mírně opražíme, poseká­me a přidáme do těsta. Hotové těsto rozvá­líme na pláty o tloušťce 1 cm a vykrájíme různé tvary perníčků. Pečeme při teplotě 180 0C asi 8 — 10 minut.

*

Křehké medové rohlíčky
150 g másla, 100 g medu, 250 g mouky a 60 g ořechů. Máslo utřeme s medem a smícháme s utře­nými ořechy. Přidáme mouku a vypracuje­me těsto. Těsto rozválíme na tenkou plac­ku, vykrájíme rohlíčky a pečeme ve středně vyhřáté troubě. Rohlíčky nesmí zrůžovět. Horké je sypeme práškovým cukrem smí­chaným s vanilkou.

*

Medové perníčky
100 g medu, 70 g cukru, 250 g pšeničné mouky, 30 g másla, 2 lžičky vody, 1 citrónu, 1 lžička jedlé sody a 1 žloutek.

Z medu a cukru uvaříme sirup, aby trochu zhnědl, sebereme pěnu, a do horkého přidáme 200 g mouky a rychle vypracujeme dřevěnou lžičkou do jednolité masy. Po vychladnutí do pokojové teploty přidáme změklé máslo, jedlou sodu smíchanou s lžičkou mouky a nastrouhanou citrónovou kůru. Vypracujeme hladké těsto a rozválíme na tloušťku 1 cm. Vykrájíme různé tvary, potřeme rozšlehaným žloutkem, rozložíme na plechu vymazaném voskem a pečeme při teplotě 160° — 170°C asi 8 — 10 minut. Upečené můžeme ozdobit.

*

Medová srdíčka
125 g medu, 100 g cukru, 1 vejce, 250, mouky, 1 lžička koření a 100 g sušeného jižního ovoce (fíky, datle, mandle, sušen hrozny apod.).

Med rozpustíme, utřeme s cukrem a vejcem. Prosátou mouku smícháme s kořením. Mouku promícháme s medem a vypracujeme hladké těsto. Rozválíme a vykrájíme srdíčka. Pečeme při teplotě 175 0C asi 15 minut. Po upečení ozdobíme sušeným ovocem a potřeme polevou.

*

Citrónový medovník
300 g medu, 100 g másla, 150 g cukru, 1 lžičky zázvoru, 3 lžičky nastrouhané citrónové kůry, 1 lžičky hřebíčku, 1 lžičky skořice, 750 g pšeničné mouky, 1 lžičky soli, 2 lžičky jedlé sody a 3 vejce.

Med rozpustíme, přidáme máslo, dobře promícháme, přidáme cukr, koření, si a jedlou sodu. Znovu promícháme, přidáme vejce a postupně za stálého míchání přidáváme mouku. Vypracujeme hladké těsto, rozválíme na tloušťku 1 cm a vykrájíme různé tvary. Klademe na voskem vymazaný plech a pečeme při teplotě 160°C asi 8— 10 minut. Upečené zdobíme libovolnou technikou.

*

Medovník express
300 g mouky, 2 vejce, 2 lžičky medu, 1 lžička jedlé sody, 250 g cukru, 15 lžiček teplého mléka, 3 lžičky oleje, 1 lžička kakaa, 3 lžičky mletých hřebíčků, 100 g ořechů nebo rozinek a 1/3 lžičky skořice.     

Všechny suroviny smícháme, vypracujeme těsto, vylijeme na otrubami vysypaný plech a pečeme při teplotě 180°C asi 12 minut. Hotové těsto polijeme polevou, kterou připravíme ze 125 g másla a 100 g čokolády.

*

Japonský medovník
5 vajec, 70 g cukru, 200 g medu, 125 g mouky a 2 lžičky práškového cukru.

Vejce, cukr a med ušleháme doběla a za stálého šlehání přidáme prosátou mouku. Vypracujeme těsto, které vlijeme na plech vymazaný máslem (21 X 37 cm). Vložíme do horké trouby (180°C) a pečeme asi 15 minut. Po uplynutí této doby. aniž bychom plech vyjmuli z trouby, zamícháme lžičkou a pečeme dalších 30 minut. Těsto necháme a plechu vychladnout, posypeme práško­vým cukrem a nakrájíme na delší kousky.

*

Ruský medovník
1 kg medu, 100 g cukru, 3 lžičky másla, 400g pšeničné mouky, 1 lžičky jedlé sody, 5 vajec a 1 lžičky mletého koření.

Med smícháme s cukrem a máslem a přive­deme k varu. Sejmeme z ohně a přidáme mouku, dobře promícháme, vychladíme, přidáme vejce, jedlou sodu a koření. Opět dobře promícháme a na 2 hodiny odstavíme na chladné místo. Po odležení těsto rozválí­me a vyložíme na plech vymazaný tukem vrstvu silnou 2 — 3 cm. Pečeme při teplotě 180° — 200°C asi 50 — 60 minut.

*

Medovník s náplní
Těsto

200 g medu, 75 g másla, 1 lžička rumu, 1 lžičky mletých hřebíčků, 400 g mouky, 1 vejce, 125 g cukru, špetka soli, nastrouha­ná kůra z 1 citrónu, 1 lžička prášku do pečiva a 2 lžičky skořice.

Náplň

100 g medu, 250 g mletých ořechů, 2 lžičky rumu, 100 g strouhané čokolády a 200 g rozinek.

Poleva

200 g práškového cukru, šťáva z 1 citró­nu, 1 bílek a kandované třešně.

Na mírném ohni rozpustíme med s máslem, aby se spojily. Přidáme prosátou mouku, vejce, cukr, sůl, prášek do pečiva a koření. Všechno dobře smícháme, rozválíme na tenký plát, který rozdělíme na dvě polovi­ny. Jednu polovinu rozložíme na vymazaný plech. Připravíme si náplň: med ohřejeme ve vodní lázni. aby se rozpustil, a potom přidáme nastrouhanou čokoládu, ořechy, rum a rozinky. Hotovou náplní potřeme těsto na plechu a zakryjeme druhou polovi­nou těsta. Pečeme při teplotě 180°C asi 30 minut. Po upečení medovník nakrájíme na kousky 3 X 6 cm. Po vychladnutí potřeme polevou, kterou si připravíme takto: práš­kový cukr utřeme s bílkem a citrónovou šťávou. Každý medový kousek ozdobíme půlkou kandované třešně.