©

Cena českého medu v obchodním řetězci TESCO dne 25.10.2019

Bude sezóna 2019-2020 ve znamení úhynů a kolapsů?
Tomáš Ivanský10. 11. 2019

Setkání u přítele Jana Haltofa

Dne 08. 06. 2019 parta 14 nadšenců se sešla na včelnici přítele Jana Haltofa v Oldřichovicích. Setkali se včelaři nejen z naší základní organizace, ale také včelaři z třinecké organizace Českého svazu včelařů.


©
 
Černé scénáře se naplnily. Do Česka už dorazila sršeň zabiják
Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR v pátek potvrdila výskyt sršně asijské. Ta se specializuje na lov včel medonosných, které před ní nemají téměř ochranu. Podle včelařů by to mohlo znamenat drastické hospodářské škody. Problémy s dalšími invazními druhy bude řešit nově založená platforma vědců napříč obory.
Sršeň asijská se objevila v Plzni. „Dostali jsme zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně. Zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Vyrazili jsme na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh. Nyní se pokusíme najít hnízdo, kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat, a budeme informovat místní úřad a veřejnost,“ popsal tajemník odborné skupiny pro invazní a nepůvodní druhy Tomáš Görner.

Sršeň asijská

- Co sršeň může způsobit v ČR

- Jak sršeň asijská útočí

- Jak bránit včelstva

Na kořist číhá u úlů jako vrtulník

Včelařům se naplňují černé scénáře. Ačkoli se asijský druh v Česku dosud nevyskytoval, v zahraničí už stačil nadělat obrovské škody. „Je to predátor, který likviduje včely v obrovských množstvích. Pokud by se objevil v Česku, mohlo by to znamenat katastrofu,“ uvedla před časem pro Deník předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Sršeň asijská napadá včely u jejich vlastních úlů. Na kořist číhá ve vzduchu jako vrtulník. Tuzemské včely se zatím neumí účinně bránit. Asijské včely medonosné si v průběhu evoluce vyvinuly speciální styl klikatého letu, a pro sršeň je proto obtížnější je chytit. Evropské včely ale letí zpět do kolonie přímo, a jsou proto snadnou kořistí.
Zahraniční studie potvrdily, že asijské sršně dokážou denně spořádat tisíce včel z jednoho úlu, včela medonosná tvoří až 85 procent jejich jídelníčku. Podle agentury je nyní nutné zabránit jejímu dalšímu šíření. „Je důležité, aby byla podezření na její výskyt hlášena AOPK ČR, která je ověří, případně dále zajistí ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem likvidaci hnízd. Včelařská komunita, které se výskyt sršně asijské dotkne nejcitelněji, již byla informována,“ uvedla agentura.

Proti predátorům se musí přitvrdit

Zabijácká sršeň je ale jen jedním z mnoha invazních druhů, které v Česku ničí původní biodiverzitu. V září se konalo pod záštitou Akademie věd ČR setkání vědců napříč různými obory a vznikla platforma, která chce řešit problematiku společně a v širším kontextu.

„Invaze jsou problémem, jenž se dotýká mnoha sektorů, proto jeho řešení vyžaduje úzkou spolupráci všech zúčastněných. Taková platforma u nás dosud chyběla,“ přiblížil Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Pouze na vědecké kruhy se ale pozornost platformy neomezuje. Vědci chtějí zapojit i nadšence z laické veřejnosti a především děti a mládež.

„Zaměříme se na zvýšení informovanosti veřejnosti o tom, které druhy jsou u nás nepůvodní, co způsobují a jaké jsou možnosti sledování jejich výskytu, omezování a likvidace. Předávání informací nejmladším generacím je klíčovým předpokladem řešení problémů, které u nás invazní druhy působí,“ dodala Kateřina Berchová Bímová z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.

Zdroj: d Deník.cz
1
2
3
4
5
6