PŘEMÍSTĚNÍ VČELSTEV

Přemístění včel se řídí současnou legislativou, Metodikou kontroly zdraví a Nařízeními SVS v rámci nařízených opatření v ochranných pásmech moru včelího plodu. Zjednodušeně lze říci, že včelař při přemístění mimo území obce musí mít vyšetření na mor včelího plodu, musí dodržovat omezení v rámci ochranných pásem a dále v případě přemístění mimo území kraje si vyžádat veterinární osvědčení.

Metodika kontroly zdraví je každý rok vydávána nová a lze ji nalézt na stránkách SVS. Metodika kontroly zdraví 2016 nařizuje včelaři při přemístění mimo území obce mít vyšetřené stanoviště na mor včelího plodu:

ExM110 MOR VČELÍHO PLODU - VyLa (BV) Bakteriologické vyšetření směsných vzorků měli (1 vzorek maximálně od 25 včelstev).

a) před přemístěním včel nebo včelstev mimo území obce

b) na zimním stanovišti kočovných včelstev


Veterinární zákon dále nařizuje při přemístění mimo území kraje vyžádat si veterinární osvědčení. Toto osvědčení vystavuje úřední veterinární lékař (příslušný dle místa původu včel).

§ 6 zákona 166/1999 Sb.

Není-li tímto zákonem nebo předpisy Evropské unie stanoveno jinak, je chovatel, od něhož je zvíře přemísťováno, povinen vyžádat si veterinární osvědčení k přemístění včelstev mimo území kraje.

Nařízení Státní veterinární správy jednotlivých krajských veterinárních správ
omezují přemísťování v rámci ochranných pásem moru včelího plodu. Včelař si musí zjistit tyto podmínky, ale minimálně platí: Zákaz přemisťování včelstev a matek z ochranného pásma. Přemístění včelstev a matek uvnitř ochranného pásma je možné jen se souhlasem příslušné krajské veterinární správy SVS. Ochranná pásma a jednotlivá Nařízení lze nalézt na stránkách SVS
<http://eagri.cz/public/web/svs/portal/> v sekci Organizační útvary Státní veterinární správy.

Od července 2016 je v celé ČR vydáván jednotný vzor Nařízení v ochranných pásmech, aby se sjednotily podmínky přesunů ve všech krajích.

,,Přemístění včelstev a matek uvnitř ochranného pásma nebo do ochranného pásma z území prostého nákazy je možné jen se souhlasem Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj vydaným na základě žádosti chovatele doložené negativním výsledkem laboratorního vyšetření směsného vzorku měli. Přemísťovaná včelstva nebo matky musí být bakteriologicky vyšetřeny s negativním výsledkem na mor včelího plodu vyšetřením směsného vzorku měli ze stanoviště přemístění. V případě přemístění včelstev a matek uvnitř ochranného pásma musí být vzorek odebrán v době 2 měsíců před předpokládaným přemístěním; v případě přemístění včelstev a matek do ochranného pásma z území prostého nákazy musí být vzorek odebrán v době 12 měsíců před předpokládaným přemístěním.“

Při každém přesunu v ochranném pásmu a do ochranného pásma bude potřeba mít povolení (souhlas) KVST vydané na základě žádosti chovatele. Povolení se vydá jen v případě negativního vyšetření na mor, které v případě přesunů v ochranném pásmu nesmí být starší 2 měsíců a případě přísunu do ochranného pásma 12 měs. Žádost by měla obsahovat údaje o žadateli, důvod podání žádosti (přemístění uvnitř/do ochranného pásma), údaje o dotyčných stanovištích (katastr, číslo stanoviště, chovatel), počet přemísťovaných včelstev, výsledky laboratorního vyšetření (kopie lab. protokolů)

Výše uvedené povinnosti také předpokládají další splněné povinnosti včelaře - vyšetření zimní měli na varroázu, povinné preventivní ošetření, hlášení údajů o počtech včelstev do ústřední evidence…



Vyhláška č. 327/2012 Sb., o ochraně včel, zvěře, vodních organismů a dalších necílových organismů při použití přípravků na ochranu rostlin § 7

                                                                                                                                § 7
                                                                                                                   (K § 51 odst. 3 zákona)


(1) Chovatel včel oznamuje písemně místně příslušnému obecnímu úřadu každoročně do konce února umístění trvalých stanovišť včelstev.

(2) Nové umístění stanovišť včelstev, včetně kočovných, oznamuje chovatel včel písemně obecnímu úřadu nejpozději pět dnů před jejich přemístěním.

(3) Stanoviště včelstev, pokud není umístěno v zastavěné části obce, označí chovatel včel umístěním žlutého rovnostranného trojúhelníku o délce strany 1 m v horizontální poloze.



©