Jak řídit úsporně rojový pud?
Příčina rojové nálady ve včelstvech je v rozmnožovacím pudu. Příroda dovoluje vždy velkorysé rozmnožování. To je nutné k přežití rostlinných a živočišných druhů, protože přirozené výběrové procesy je neúprosně decimují.
Oproti přírodě, ve které jde o udržení druhu a přežití, zajímá se člověk především o vysoké výtěžky. Chce a musí také sice rozmnožovat (zmlazovat), aby vyrovnal ztráty nebo mohl sám vybírat, ale principiálně již odedávna "ruší" rozmnožovací pud, neboť roj přináší ztráty resp. jeho zabránění přináší více práce.
U všech prací, které jsou ve včelařství v průběhu roku nutné, hraje podstatnou roli ovládání rojového pudu, tedy s ohledem na hospodárné vedení včelstev. Je snadno pochopitelné rojový pud vyřadit chovatelsky - přestože jsou na tomto úseku jisté výsledky, ale "nerojivá produkční včela" neexistuje a nikdy taková nebude. Proto ekonomicky myslící včelař zkouší vedle chovu a výběru dosáhnout ovládnutí rojového pudu prostřednictvím technických opatření.
®
Preventivní opatření:
- Žádné nepotřebné popohánění včel v časném jaru.
- Pracovat s mladými matkami.
- Dávat dostatek prostoru ve správný čas (a sice jak prostoru pro plod tak také pro med).
- Nechat "vyžít" stavební pud (mezistěny, více stavebních rámků).
- Mezivytáčení.
- Zastřihování křídel matky (pokud je čas).
Zásahy do včelstva
Po dosažení maxima svého vývoje se včelstvo dostává do rojové nálady. Z toho se dá vyvodit, že musíme zásahy do včelstva usilovat o to, aby se nacházelo vždy ve "vzestupném vývoji". Osvědčené metody jsou - vedle preventivních opatření odčerpávání a distancování plodu. Tyto zásahy se dají spojit s produkcí mladých matek, vytvářeni rezerv jakož i k rozšířeni stavu včelstev.
Odčerpávání (zeslabování)
Nejjednodušší je odebírat včelstvům plodové plásty se zavíčkovaným plodem bez včel. Takové plásty se nejlépe pověsí do takzvaného "přijímače" - kupř. bezmatečná včelstva nebo slabá včelstva. Takovýto zásah se dá opakovat.
V plodišti vzniklé mezery budou vyplněny dobrými plásty. "Přijímače" je možno použít k rozmnožování. Více času vyžaduje odebírání plodových plástů obsazených včelami (je nutno hledat matku). Komu je to náročné na čas a kdo nemá k dispozici žádné přijímače, ten odebere produkčním včelstvům plodové plásty bez včel, sbírá je do nástavků a posadí je na silná (nadměrně silná včelstva) nad mateří mřížku. Přes noc resp. během krátkého času přisaje tento plod včely. Potom je možné nástavky s plodem odebrat a vzdálit ze stanoviště. Také tyto se hodí pro účely rozmnožování.
Distancování plodu
Osvědčený prostředek řízení rojového pudu představuje distancování plodu. Z plodišť, dle síly včelstev, se odebere 4 až 10 plodových plástů. Zbylé plodové hnízdo se sesadí dohromady a prostory se vyplní soušemi, mezistěnami a stavebními rámky. Získané plodové plásty přijdou do jednoho nástavku, který dostane svoje místo nad nástavky s medem. Po 10 dnech (všechen plod je zavíčkován) je možno nástavek(y) s plodem včetně včel odstranit a provozovat chov nebo rozmnožování. Kdo by chtěl ponechat včelstvo silné, protože např. následuje lesní snůška, přirozeně může.
Celkové ohodnocení
Rojový pud řídit způsobem odčerpávání sice vždy znamená více nebo méně zeslabovat produkční včelstva. V tomto případě účelně! - ale také je třeba udržet sběrací pud včelstev. K tomu přichází, že se stejně tak jako tak musí chovat matky a tvořit rezervy. A když se pracuje šikovně, poskytují silná včelstva během rojového času vytvoření mladých včelstev, dle okolností poskytující dokonce i med, nehledě na to, že se mladá včelstva dají dobře prodat.