Včely na česně
Pozorováním činnosti včel na česně lze rozeznat stav včelstva bez potřeby rozebírání a vyrušování. Je to však dovednost, kterou včelař získá až mnohým porovnáváním a pozorováním.
Video sekvence:
Prolet včel na lesním stanovišti
Prolet včel při silné snůšce
Sejmutý roj v rojáčku
Využití akustické technologie pro sledování vašich včel
Všude kolem nás, ať už je to v práci nebo doma, se využívají moderní stroje, moderní myšlení moderní pomůcky počítače a elektronika. Kdo všechno to využívá? My, ALE!
Jako včelaři často vystupujeme jako dr. Jekyll a jindy zase jako pan Hyde, podle toho, jestli jsme ve včelíně nebo jinde. Například v medárně neváháme použit nejmodernější přístupnou techniku. Používáme všechny možné pomůcky pro ulehčení práce. Shledáváme to jako přirozené. Ale ve včelíně samotném se čas zastavil. Pracujeme stejným způsobem jako naši předkové a nevyužíváme, anebo jen v omezeném množství, moderní technologie jako elektronické pomůcky nebo přístroje. Jsme prostě příliš staromódní.
Je snad včelín nějaká svatyně, kde je modernizace zakázána? Nebo se bojíme nových technologií? Proč by si včelař nemohl ulehčit práci použitím moderních pomůcek? Nemá to nic společného s leností, ale s produktivitou a znalostmi.
Možnosti jsou. Jeden z problémů, který musíme řešit, je rojení. Problém rojení je pravděpodobně důvod číslo jedna, proč říkáme: „Nevím proč, ale letos moc medu nebude...“
Ano, můžete omezit riziko a předcházet rojeni pravidelnou výměnou matek, usilovat o včelstva se slabším sklonem krojeni, ale pořád tady bude ta statistická možnost, že nějaké včelstvo se vyrojí stejně (až 10% včelstev tento počet je závislý na sklonu plemene k rojivosti). Aby tomu včelař zabránil, musí provádět pravidelně prohlídky. Musí rozebírat včelstvo a hledat matečníky každých 9 dní. Ale! Když máte víc včelstev, a v případě komerčního včelaření je to třeba í několik set, zabírá to moc času a někdy to ani nemůžete stihnout z důvodu počasí (vždycky to zní jako špatná výmluva). Když hledáte matečníky, je dobře známo, že včelstvo vyrušíte a trvá to dva až tři dny než se vše vrátí do původního stavu - za tuto dobu přijdete o velkou část produkce medu. Tato ztráta se projeví i u včelstev, která jste vyrušili zbytečně, protože se k rojení nechystala.
Abychom shrnuli dříve řečeně: někteří včelaři velkým množstvím včelstev používají v současnosti obecně přijímanou metodu prevence rojeni, která spočívá v kontrole přítomnosti matečníků v každém včelstvu každý devátý den. Tato metoda je pracná a navíc tím, že včely jsou vyrušeny snižuje výnosy - nejvíc v těch včelstvech, která se k rojeni nechystala.
V základních pojmech: Řekněme, že máme včelstvo, které se chystá k rojení. Jak se to projeví? Včely naordinuji matce dietu, čímž se sníží počet kladených vajíček, a tak máme včelstvo, které se několik týdnů nachází v nenormálním stavu a má méně létavek sbírajících med.
Předpokládejme, že odstraníme matečníky (což mnozí z nás dělají v přesvědčeni, že je to jediné řešení). Čeho jsme dosáhli? Ničeho - s výjimkou toho, že včely matečníky obnoví. Rojeni jsme zabránili aspoň na nějakou dobu a snad k němu ani nedojde díky našim pravidelným návštěvám v úle.
Ale neustále máme co dělat s vyrušeným včelstvem v nepřirozeném stavu, které produkuje méně včel a méně medu.
Rojení je přirozený stav, který od včelstva vyžaduje mnohé přípravy. Jediným jeho smyslem je přežití druhu.
Rojeni se ovšem může vyprovokovat nebo urychlit:
- z vnitřních příčin: stará matka, matka pocházející z rojivého plemene, málo místa pro matku a med, přehřátí
- špatně izolované nebo špatně stavěné úly, atd.
- z vnějších příčin .
- počasí, období beze snůšky, atd.
Jak je vidět, jsou důvody pro rojení, které můžeme způsobit i sami, ale s hlubšími znalostmi a pochopením můžeme situací vyřešit nebo jí i zabránit. Odstraněni matečníků stačit určitě nebude. Jestliže pracujeme tradičními metodami a bez vhodných pomůcek, musíme jednoduše počkat, jestli určité včelstvo bude stavět matečníky nebo provést preventivní opatřeni ve všech včelstvech.
To, co bychom měli být schopni zjistit selektivně, s minimální námahou a bez vyrušeni včelstva je: která včelstva se chystají krojeni opravdu. Potom bychom měli provést kroky k nápravě tohoto stavu a být přitom schopni zjistit jestli to stačilo, či nikoli. Potom můžeme protirojové zásahy buď ukončit nebo přistoupit k účinnějším. Toto potřebujeme znát co možná nejrychleji. Tímto způsobem můžeme provést zákrok jen ve včelstvech, která to skutečně potřebuji - ne ve všech.
Kdybychom našli metodu schopnou rozpoznat rojovou náladu, mohli bychom čas využit efektivněji a neztráceli bychom ho rušením včelstev, která se rojit nechtějí nebo vyhledáváním matečníků. Kdybychom získali lepší přehled o tom, jak to ve včelstvu funguje, které matky jsou dobré, která opatření jsou úspěšná, začali bychom rozumět jiným, ale vzájemně propojeným souvislostem. Jinými slovy naše práce by byla účelnější, radostnější, cítili bychom víc uspokojeni a radosti z toho, co jsme vykonali a konečně bychom získali hlubší náhled, znalosti a víc medu.
Abychom toho dosáhli, musíme být dostatečně pružní a přijmout nejnovější technický pokrok, aplikovat ho ve včelíně a opustit staré metody.
Je to možné? Ovšem. Už dávno je známě, že včelstvo „zní“ různě v různých stavech své aktivity. Včelí úl vydává zvuky na frekvencích 20 až 10 000 Hz. Naše oblast zájmu je mezi 200 a 500 Hz. Zvukem včelstev se zabývali mnozí:
Eskow, Hanson, Lasz, Woods a další.
E. F. Woods sestrojil přístroj pro analýzu zvuků, který nazval Apidietor. Tenkrát to nebylo jednoduché, přístroj byl velký a nepřenosný. S vývojem integrovaných obvodů a zdokonalením filtrace se může dosáhnout velmi malé verze, která se vejde do ruky.
Hlavni technické odlišnosti mezi Apidictorem a přístrojem popsaným dále (BTA — Bee Tone Analyzer — analyzátor včelích zvuků) jsou v tom, že Apidictor používal pasivní LC filtry zatímco BTA využívá filtrování aktivní. Apidictor byl omezen třemi frekvencemi, mezi kterými mohl přepínat. BTA je laditelný plynule na 180 a 550 Hz.
Nevýhoda neladitelného filtru je jeho „strmost“. Když se podíváte na úzké pásmo, můžete přehlédnout tu správnou frekvenci, a když zvolíte pásmo širší, nevidíte, kde vrchol vlastně je.
Strmost ETA je 5 Hz/9 dB. BTA také umožňuje měřit úroveň signálu v dB v rozsahu celého spektra.
Jak už jsem napsal výše - okolnosti, které vedou k rojové náladě, jsou zapříčiněny mladuškami, které přestávají krmit matku. Ta přestává klást vajíčka. Mladušky které ztratily možnost zbavit se mateři kašičky, jsou znepokojeny a tento nepokoj vyúsťuje v intenzivnější mávání křidly čímž je generován silnější hluk, hlavně na frekvencích v pásmu 200—300 Hz. Protože počet mladušek se zvětšuje, z hluku se stává zvuk. Síla tohoto zvuku koresponduje s počtem mladušek, které nemohou krmit larvy. Tento zvuk je třeba vyfiltrovat v úzkých pásmech a zesílit. Přístroje doposud používané byly naladěny na jednu frekvenci, o které se předpokládalo, že je to frekvence vázaná na rojovou náladu včelstva. To se ukázalo jako omezení. Ukázalo se, že tato frekvence se liší pro různé druhy včel a je jiná též v různých fázích přípravy k rojeni. Vývoj moderní technologie dovoluje vyřešit tento problém úplně jiným způsobem, způsobem, který dříve nepřicházel v úvahu.
Důkaz: abychom si ulehčili porozumění grafu, připomeňme si, že stoupnutí hlasitosti o 3 dB znamená zdvojnásobení sily zvuku.
1) 21 dní před vyrojením se objevuje nárůst intenzity zvuku (v porovnáni s klidovým stavem) v okolí 240 Hz. To je dlouho před tím, než včely začnou stavět matečníky, ale tento vzrůst intenzity indikuje jejich úmysl se stavbou začít. Už teď můžete provádět preventivní opatření.
2) 8 dní před rojením intenzita zvuku vzrůstá dál s posunem maxima na 270 Hz.
3) 1 den před rojením se zesiluje zvuk a maximum se posouvá na 300 Hz.
4) nově usazený roj.
Závěr: Jste-li ve správnou dobu na správném místě, první varováni dostanete tři týdny před vyrojením. Jestliže z jakéhokoli důvodu přijdete pozdě, můžete z frekvence maximální hlasitosti odhadnout dobu do rojeni.
Pro odposlech včelstva musíte vložit mikrofon do blízkosti plodu. Nejlépe jsou na tom včelaři s nástavkovými úly (na studenou stavbu), kteří mohou mikrofon vkládat očkem mezi rámky. Ostatní musí mikrofon zasunout do podmetu, nebo pod strop. Krajní možností je vytvořit zvláštní otvory do úlu.
Bezmatečné včelstvo: včelstvo nevydává speciální zvuky jenom v případě, že se chystá k rojení. Také se může stát, že při prohlídce zmáčknete matku mezi dva plásty. Tímto způsobem může přijít o matku i zkušený včelař. Včelstvo bez matky bude v rozsahu půl hodiny až dvě hodiny po této události znít úplně jinak. Bude vydávat zvuky v oblasti 300—400 Hz, které rozpozná každý i netechnický vzdělaný člověk.
Poznámka: síla tónu bezmatečného včelstva bude po 4-5 hodinách klesat. To znamená, že můžete zjistit ztrátu matky po prohlídce, nikoli však ztrátu matky po zimním období.
Po prohlídce úlu a jeho zavření, ještě než odejdete domů, můžete se poslechem přesvědčit o tom, že všechno je v pořádku, matka žije a těší se dobrému zdraví.
Naslouchání během zimy: když mluvím o nasloucháni včelstvu, je několik příležitostí, kdy to dělat. Kdo by neposlouchal včelstva v zimě a nepřál by si zjistit víc o jejich stavu? Ale když jste se přesunuli od jednoho ke druhému, pamatovali jste si JAK a JAK HODNĚ to předchozí znělo?
Je to změť zvuků, ale jak je rozplést, když nejste zrovna ladič piján s absolutním sluchem? Místo abyste včelstvo rozebírali a prohlíželi, vložíte do úlu malý mikrofon, připojíte kabel k malé skříňce tlačítky a panelem ze světelných diod, nastavíte knoflíky a podíváte se na diody.
Během zimy je tato procedura ještě snadnější, jenom česnem zastrčíte mikrofon připevněný na loučce. Je dokonce možné připojit ke skříňce sluchátka (záleží na vás) nebo magnetofon a zvuky si přenést domů pro pozdější vyhodnoceni.
Přístroj na takováto měření nabízí firma MITRONIC, M. Buřič, K starému lomu 12, 107 00 Praha-Dubeč, tel 02/7270 2878.
Parametry přístroje:
kmitočtový plynule přeladitelný rozsah: 160 - 450 Hz
Rozsah úrovně signálu: 0 - 27dB
Zobrazení 10 x Led dioda (po 3dB)
Příslušenství: mikrofon, redukce jack pro nahrávání na magnetofon.
Napájení: 3 x 9v (baterie 51D)
Záruka: 1rok
POZOROVÁNÍ VČEL
®